Zasady księgowania faktoringu – porady czyli jak należy księgować korzystając z finansowania w postaci faktoringu niepełnego.
Faktoring niepełny – faktoring bez przejęcia ryzyka inaczej faktoring z regresem.
Jeśli jednostka zawarła umowę faktoringu niepełnego (z regresem), to ryzyko niewypłacalności dłużnika nie przechodzi na Faktora. Spoczywa ono wówczas na Faktorancie. W tym przypadku zasady księgowania faktoringu są następujące: nie wyksięgowuje się wierzytelności z ksiąg rachunkowych Faktoranta. Umowę faktoringu niepełnego w księgach rachunkowych ujmuje się analogicznie do umowy kredytu lub pożyczki. Kwotę otrzymaną od Faktora w ramach tzw. pożyczki faktoringowej, która może być pomniejszona o opłatę za świadczoną usługę, można ująć w ewidencji księgowej zapisem:
- Wn konto 13-0 „Rachunek bieżący”
- Ma konto 24 „Pozostałe rozrachunki” (w analityce: Faktor)
Na podstawie informacji otrzymanych od Faktora o uregulowaniu należności przez Dłużnika, Faktorant dokonuje wyksięgowania należności z jego konta, zapisem:
- Wn konto 24 „Pozostałe rozrachunki” (w analityce: Faktor)
- Ma konto 20 „Rozrachunki z odbiorcami” (w analityce: Konto imienne Kontrahenta)
Może się zdarzyć, że wierzytelność nie zostanie uregulowana przez Dłużnika w określonym terminie. Faktorant wówczas ma obowiązek zwrócić kwotę pożyczki faktoringowej. Wtedy zasady księgowania faktoringu w księgach rachunkowych – zwrot pożyczki można ująć zapisem:
- Wn konto 24 „Pozostałe rozrachunki” (w analityce: Faktor)
- Ma konto 13-0 „Rachunek bieżący”
Za świadczone usługi Faktor pobiera opłaty, które odnoszone są w ciężar kosztów finansowych. Jeśli jest on podatnikiem VAT, to na fakturach dokumentujących pobraną opłatę nalicza podatek VAT. Zasady księgowania faktoringu i ewidencja księgowa takiej faktury w księgach Faktoranta może przebiegać z zapisem:
a) wartość brutto
- Wn konto 30 „Rozliczenie zakupu”
- Ma konto 24 „Pozostałe rozrachunki” (w analityce: Faktor)
b) VAT naliczony podlegający odliczeniu
- Wn konto 22-2 „VAT naliczony i jego rozliczenie”
- Ma konto 30 „Rozliczenie zakupu”
c) wartość netto
- Wn konto 75-1 „Koszty finansowe”
- Ma konto 30 „Rozliczenie zakupu”
Faktor przekazuje na rachunek bankowy Faktoranta kwotę wierzytelności pomniejszoną o należność z tytułu świadczonej usługi. Ewidencja księgowa wpływu tych środków na rachunek bieżący przebiega z zapisem:
- Wn konto 13-0 „Rachunek bieżący”
- Ma konto 24 „Pozostałe rozrachunki” (w analityce: Faktor)
Zasady księgowania faktoringu, szczególnie korzystając z faktoringu niepełnego, czyli z faktoringu z regresem są bardzo istotne. Dlatego też w związku z częstymi zapytaniami naszych Klientów postanowiliśmy przygotować krótki poradnik, który krok po kroku pomoże przejść pierwszy proces księgowania.
Miłej lektury 🙂
Danuta Janus
Główny Księgowy
Dogmat Systemy S.A.