Bezpieczna Umowa Najmu Część II.
Zapraszamy Cię na obiecaną, II część artykułu o bezpiecznej umowie najmu. Dzisiaj opowiemy o dodatkowych postanowieniach, które zabezpieczą Twoje interesy oraz o umowie najmu a eksmisji. Sięgaj po wiedzę i poczuj spokój.
Ważne postanowienia umowy
Zapisy umów najmu są znacznie bardziej ograniczone w stosunku do konsumentów. W tym wypadku musimy uważać na zapisy, które mogą być uznane za niedozwolone, w szczególności, jeśli lokal wynajmowany jest przez przedsiębiorę. Natomiast, w umowach pomiędzy przedsiębiorcami warto zastrzec dodatkowe zapisy, przy czym, mogą być one bardzo różne, w zależności od tego, którą stronę mają chronić. Najczęściej pojawią się zapisy dotyczące kar umownych, ale oprócz nich możemy wprowadzić wiele innych form zabezpieczających interesy danej strony – np. zasady wypowiadania umów bez zachowania terminów wypowiedzenia, ograniczenie odpowiedzialności i wiele innych. Są to jednak sytuacje bardzo indywidualne, a zatem warto skonsultować je z prawnikiem, który podpowie, jak należycie zabezpieczyć swoje interesy.
Nie znamy najemcy
W przypadku, w którym nie znamy najemcy, bądź wątpimy w jego uczciwość, radzimy wykonać następujące działania:
- Zlecić weryfikację osoby, aby potwierdzić jej wiarygodność oraz wypłacalność. W przypadku osób fizycznych /konsumentów/, wiąże się to z podpisaniem odpowiedniego oświadczenia, na podstawie którego wyspecjalizowana firma może dokonać weryfikacji w rejestrach BIK. W przypadku osoby prowadzącej działalność gospodarczą, która chce na tę działalność wynająć lokal, wystarczy posłużyć nr. NIP, by dokonać weryfikacji wiarygodności płatniczej w bazach informacji gospodarczej.
- Zastanowić się również nad zabezpieczeniem przedmiotu najmu. Mamy tutaj wiele różnych możliwości i to od wynajmujących zależy, z jakich form zabezpieczenia wierzytelności skorzystają. Do standardowych zabezpieczeń możemy zaliczyć:
- weksel in blanco
- poręczenie
- odpowiedniej wysokości kaucję zabezpieczającą
- umowę najmu okazjonalnego
Form zabezpieczeń jest wiele i w zależności od umowy najmu, warto wybrać najlepszą. Radzimy zastanowić się nad ich wprowadzeniem, a jeśli nie mamy pewności co do ich zastosowania, rekomendujemy skonsultować to z osobami, które posiadają odpowiednią wiedzę.
4 korzyści z zabezpieczenia
- Potwierdzenie chęci współpracy po stronie najemcy, pomimo ustalenia zabezpieczenia
- Często tańsze postępowanie sądowe
- Pewniejsze postępowanie egzekucyjne
- Szybsze wyegzekwowanie swoich należności
Umowa najmu a eksmisja
Umowa najmu a eksmisja to ważna kwestia, z którą warto się zapoznać. Trzeba bowiem pamiętać, że w polskim porządku prawnym nie można dokonać tzw. eksmisji na bruk. Kwestią, z której wielu wynajmujących nie zdaje sobie sprawy, jest również zakaz samodzielnego eksmitowania nierzetelnych najemców, co oznacza, że nawet przy wielu szkodach czy dużych zaległościach, nie możemy samodzielnie takich najemców „wyprowadzić” z mieszkania. W takiej sytuacji konieczne jest wniesienie powództwa o eksmisję do sądu. Niestety, proces o eksmisję potrafi trwać nawet kilka lat, a w tym czasie nasza nieruchomość jest zajęta, a my nie mamy z tego tytułu należności. Jak temu zapobiec?
Rekomendujemy! Zastanów się nad tzw. najmem okazjonalnym, który w przypadku nierzetelnych najemców, da Ci szereg różnych możliwości, w przeciwieństwie do zwykłej umowy najmu. Dzięki umowie najmu okazjonalnego znacznie szybciej i sprawniej wyegzekwujesz swoje zobowiązania.
Jaką umowę najmu podpisać?
Umowa najmu wydaje się być prostą, standardową umową, ale w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Jeszcze raz podkreślamy, jak bardzo ważne jest:
- zweryfikowanie przyszłego najemcy, jego wiarygodności oraz wypłacalności
- sporządzenie odpowiedniej umowy najmu zabezpieczającej interesy wynajmującego oraz najemcy
- zastosowanie zabezpieczenia
Czynności prewencyjne mają bardzo duży wpływ na przyszłe dochodzenie należności powstałych z tytułu: nieuregulowanych opłat czynszowych, dodatkowych kosztów z tytułu szkód powstałych w lokalu użytkowanym spowodowanych przez wynajmującego, czy innych nieprzewidzianych zdarzeń, na które miał wpływ wynajmujący. Najważniejsze jest precyzyjne określenie praw i obowiązków, z których powinna wywiązać się każda ze stron.
Pobierz wzór umowy
Już teraz możesz pobrać standardowy wzór umowy najmu z przygotowanym protokołem zdawczo-odbiorczym (wykorzystaj go koniecznie). Umowa ta zabezpieczy Twoje przyszłe należności oraz określi prawa i obowiązki każdej ze stron uczestniczących w umowie. Wzór, wskazuje jako strony umowy również osoby fizyczne.
Pamiętaj jednak, że jeżeli stroną umowy jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, spółka cywilna lub spółka prawa handlowego należy podać pełne dane rejestrowe. Ponadto przypominamy, że każda sprawa jest inna i każdy wzór umowy powinien być zawsze dopasowany do konkretnej sytuacji i konkretnego przedmiotu najmu.
Pobierz gotowy wzór umowy
Jeżeli chcesz doprecyzować umowę do swoich potrzeb, skonsultować swoją sprawę lub uzyskać wsparcie:
Zadzwoń: ☎ 722 33 55 33
lub napisz: ?tbn@dogmatsystemy.pl
Artykuł został przygotowany dzięki współpracy z naszym ekspertem z działu prawnego Dogmat Systemy S.A.
Kinga Janus
Dyrektor działu Sprzedaży
i Obsługi Klienta w rodzinnej firmie
Dogmat Systemy S.A.
Jesteśmy po to, by ułatwiać pracę polskim przedsiębiorcom
Zacznij działać już od dziś!
Sięgaj po więcej:
- Zajrzyj również do I części publikacji Bezpieczna Umowa Najmu Część I
- Zapoznaj się również z artykułem: Prosta I Prawidłowa Umowa Współpracy
- Pobierz gotowy wzór umowy współpracy:
Pobierz gotowy wzór umowy
Kinga Janus
Dyrektor działu Sprzedaży
i Obsługi Klienta w rodzinnej firmie
Dogmat Systemy S.A.