Dobre wieści dla firm rodzinnych
Informujemy o ważnej zmianie w prawie, która wesprze firmy rodzinne, prowadzone przez właścicieli jednoosobowych przedsiębiorstw zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Nowe prawo zakłada, że po śmierci właściciela przedsiębiorstwa, firma będzie mogła zachować pracowników, NIP i ciągłość rozliczeń podatkowych. Zobacz, jak te zmiany wyglądają w praktyce.
Śmierć przedsiębiorcy – śmierć biznesu
Według dotychczas obowiązujących przepisów prawa, w przypadku śmierci właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej, firma w zasadzie przestawała istnieć. Co to znaczy? Nie można było kontynuować jej działalności.
Wygasały:
- umowy o pracę
- kontrakty handlowe
- decyzje administracyjne
Nie było możliwości kontynuowania rozliczeń podatkowych na podstawie numeru NIP. Nie można było korzystać ze środków zgromadzonych na firmowym koncie bankowym. Nowe prawo zakłada, że po śmierci właściciela przedsiębiorstwa, firma będzie mogła zachować pracowników, NIP i ciągłość rozliczeń podatkowych.
Firmy rodzinne w Polsce
W Polsce większość przedsiębiorców prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, z czego wiele firm to firmy rodzinne. Szacuje się, że jest ich ok. 1 mln. To właśnie firmy rodzinne w znacznej mierze rozwijają naszą gospodarkę. W centralnej ewidencji (CEDIG) widnieje ok. 2 mln aktywnych przedsiębiorców. W tym ok. 200 tysięcy to przedsiębiorcy, którzy ukończyli 65 lat. Jednoosobowa firma jest nierozerwalnie związana z osobą przedsiębiorcy.
Pamiętajmy, że jednoosobowa firma jest nierozerwalnie związana z osobą przedsiębiorcy.
Zarządca sukcesyjny
Jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony z chwilą śmierci właściciela firmy, nowe przepisy umożliwiają przedsiębiorcom powołanie tzw. zarządcy sukcesyjnego, który przejmie prowadzenie firmy po śmierci właściciela. Przepisy umożliwiają powołanie zarządcy sukcesyjnego przez spadkobierców lub małżonka przedsiębiorcy. Może to nastąpić w terminie dwóch miesięcy od śmierci. Zarządca sukcesyjny będzie mógł prowadzić firmę aż do podziału spadku, maksymalnie przez dwa lata. Zarządcą sukcesyjnym będzie mogła zostać osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, niezależnie od tego czy jest spokrewniona z przedsiębiorcą czy nie oraz bez względu na to, czy profesjonalnie zajmuje się zarządzaniem majątku.
Nowe możliwości dla firm rodzinnych w praktyce
Nowa ustawa reguluje również:
- prawo do dysponowania przez zarządcę sukcesyjnego środkami zgromadzonymi na rachunku bankowym lub rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej przedsiębiorcy – wykorzystywanym przy prowadzeniu przedsiębiorstwa
- określa zasady wykonywania umów cywilnych, które nie wygasają z chwilą śmierci przedsiębiorcy
- wprowadza możliwość przeniesienia na następców prawnych przedsiębiorcy (osoby fizycznej) praw i obowiązków związanych z działalnością gospodarczą, wynikających z koncesji, zezwoleń, licencji i pozwoleń związanych z przedsiębiorstwem albo ich tymczasowego wykonywania przez zarządcę sukcesyjnego
- przedsiębiorstwo w spadku zostanie uznane za płatnika składek z tytułu ubezpieczenia społecznego osób zatrudnionych
- umożliwia posługiwanie się NIP-em zmarłego przedsiębiorcy przez przedsiębiorstwo w spadku
- wprowadza przepisy zapewniające ciągłość rozliczeń podatkowych dotyczących podatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, tj. w szczególności podatku VAT, podatku dochodowego i podatku akcyzowego
Podsumowanie
Wszystkim przedsiębiorcom, a w szczególności firmom rodzinnym, radzimy, by zabezpieczyli swoje interesy przed nieprzewidywanymi i nieszczęśliwymi zdarzeniami. Gdyby jednak okazało się, że nie udało się tego zrobić, wówczas wspomniane zmiany pomogą firmom rodzinnym utrzymać ciągłość prowadzenia biznesu.
Kinga Janus
Dogmat Systemy S.A.