Negocjacje Terenowe Chronią Środki MŚP
Negocjacje terenowe dyscyplinujące zadłużonego kontrahenta do spłaty należności są narzędziem, z którego coraz częściej korzystają Przedsiębiorcy z sektora MŚP. Skuteczne negocjacje terenowe zwiększają szybkość spłaty oraz błyskawicznie podnoszą efektywność działań, prowadzonych na etapie polubownym. Dzięki negocjacjom terenowym Przedsiębiorcy ograniczają koszty odzyskania swoich pieniędzy. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, kim jest negocjator terenowy, jakie są jego zadania i dlaczego warto korzystać z jego wsparcia.
Negocjator nie tylko dla korporacji
W ubiegłych latach z usług negocjatora korzystały głównie instytucje finansowe. Negocjator odwiedzał potencjalnych lub zadłużonych już klientów w miejscu prowadzonej przez nich działalności. Weryfikował prawidłowość danych oraz potencjał klienta, który ubiegał się o finansowanie albo zalegał z regulowaniem rat. Negocjator potwierdzał też prawidłowość informacji, złożonych przez klienta. Dzięki temu instytucja finansująca otrzymywała konkretny raport ze wskazówkami:
- W jaki sposób należy postąpić w konkretnej sytuacji.
- Jak ustrzec się przed nieuczciwością wnioskujących o finansowanie kontrahentów.
- Czy należy podjąć natychmiastowe kroki, by zabezpieczyć sfinansowany majątek zadłużonego kontrahenta.
Negocjacje terowe procentują w MŚP
W obecnej sytuacji z usług negocjatora terenowego korzystają także Przedsiębiorcy z sektora MŚP, bo każdy przecież chce zabezpieczyć swój biznes i uchronić swoje ciężko zarobione pieniądze! Nic dziwnego, że rola negocjacji terenowych w biznesie MŚP rośnie. Ponad 50% [1] firm zgłasza problemy z nieterminowym regulowaniem należności, gdzie przeterminowanie przekracza 60 dni. Kolejnym powodem, dla którego Przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po wsparcie negocjatorów jest przewlekłość procesu sądowo-egzekucyjnego. Przecież tutaj nie chodzi tylko o odzyskanie swoich pieniędzy. Chodzi tu także o to, aby zrobić to jak najszybciej, ponieważ im dłużej nasze środki są na koncie dłużnika, tym nasza starta jest większa, bo mamy zamrożoną gotówkę, którą moglibyśmy przeznaczyć na np. inwestycje, które zwiększyłyby nasz zysk.
Negocjator terenowy, czyli kto?
Negocjatorami terenowymi są osoby z wieloletnim doświadczeniem negocjacyjnym i ogromną wiedzą z zakresu prawa, ekonomii, psychologii i kryminalistyki. To sumienni, sprytni, ambitni i aktywni ludzie.
Negocjatorzy to przede wszystkim:
- Doradcy KLIENTA, których głównym zadaniem jest pomoc w rozwiązaniu bieżących problemów finansowych zadłużonego kontrahenta.
- Mediatorzy dążący do rozwiązania sporu/niejasności pomiędzy Klientem, a Kontrahentem
- Detektywi, którzy poszukują informacji o kontrahencie, jego intencjach, sytuacji finansowej i majątku.
Ponad 50% [1] firm zgłasza problemy z nieterminowym regulowaniem należności, gdzie przeterminowanie przekracza 60 dni. Kolejnym powodem, dla którego Przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po wsparcie negocjatorów jest przewlekłość procesu sądowo-egzekucyjnego. Przecież tutaj nie chodzi tylko o odzyskanie swoich pieniędzy. Chodzi tu także o to, aby zrobić to jak najszybciej. Bo im dłużej nasze środki są na koncie dłużnika, tym nasza starta jest większa, bo mamy zamrożoną gotówkę, którą moglibyśmy przeznaczyć na np. inwestycje, które zwiększyłyby nasz zysk.
Misja specjalna, czyli co robi negocjator?
Wsparcie, które zapewnia wierzycielowi negocjator terenowy, jest wieloetapowe i nie kończy się tylko na jednym spotkaniu z kontrahentem zobowiązanym do spłaty. Negocjator:
- Reprezentuje WIERZYCIELA (Klienta) w bezpośrednich NEGOCJACJACH, realizowanych w siedzibie kontrahenta opóźnionego w spłacie.
- Wspiera KLIENTA w wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości dotyczących wierzytelności, wskazuje kierunek dalszego działania, dążąc do jak najszybszej spłaty należności naszego Klienta.
- Weryfikuje majątek firmy, ocenia jego zdolność do kontynuowania dalszej współpracy, szczególnie współpracy z odroczonym terminem płatności.
- Zabezpiecza interesy Klienta.
- Ustala/potwierdza dane kontaktowe kontrahenta, jego wiarygodność, a także weryfikuje lub potwierdza stan zabezpieczeń na poczet powstałych wierzytelności.
- Identyfikuje rodzaj i sposób wykonywanej działalności, wykluczając w ten sposób działalność przestępczą, prowadzoną na szkodę wierzyciela.
- Współpracuje z organami ścigania.
Szybka piłka
Ważnym elementem procesu efektywnej negocjacji terenowych jest również przekazanie negocjatorowi informacji na temat kondycji kontrahenta, a także jego aktualnych danych kontaktowych. Już na pierwszym etapie przygotowania sprawy NEGOCJATOR otrzymuje ocenę wierzytelności, która pozwala mu zbudować strategię negocjacji i przyspiesza odzyskanie środków. W końcu w tej branży liczy się konkretny wynik. Inaczej praca w tym zawodzie nie miałaby sensu! Im szybciej i skuteczniej wierzyciel rozpocznie czynności negocjacji terenowych, tym szybciej ochroni swoje przedsiębiorstwo przed utratą środków.
Kinga Janus
Dyrektor działu Sprzedaży
i Obsługi Klienta
w rodzinnej firmie
Dogmat Systemy SA