Pokolenie Y – millenialsi w tarapatach
Większość młodych ludzi chce być zawsze na topie, mieć najnowszy model telefonu, modne buty, zwiedzać najdalsze zakątki świata. To pokolenie uzależnione od nowości, którymi chcą się wyróżniać! Większość swoich zakupów dokonują w sieci bez wychodzenia z domu, wystarczy klik „kup” i „zapłać”, w taki właśnie sposób lekkomyślnie zaciągają zobowiązania.
Millenialsi nazywani dziećmi przełomu to pokolenie urodzone w latach 1980 a 2000. Młode pokolenie, które żyje chwilą: Tu i Teraz, czerpie z życia ile się da! Nie zastanawiają się z jakimi konsekwencjami przyjdzie im się zmierzyć. Niejednokrotnie na swoje konformistyczne i rozrzutne życie zaciągają kredyty, pożyczki w tym chwilówki, czy zwiększają debety kont, limity kart kredytowych. Niestety, większość z nich nie podchodzi do tematu racjonalnie z przysłowiowym „ołówkiem w ręku” i nie kontroluje swoich wydatków!
Dane, które w Rejestrze Dłużników pod koniec 2016 r. opublikował Big Info Monitor, niepokoją. Dlaczego? Ponieważ stwierdzają, że ilość osób zadłużonych, należących do tzw. młodego pokolenia, przekroczyła już ponad pół miliona, a wartościowo zadłużenie millenialsów wyniosło aż 3,7 mld zł!
Najczęściej zaległości wynikają z niezapłaconych alimentów, zaciągniętych pożyczek i kredytów, usług telekomunikacyjnych oraz nieuregulowanych mandatów za brak biletu.
10 prostych wskazówek, które uchronią Cię przed wpadnięciem w pętlę zadłużenia!
Obserwując wzrost zadłużenia wśród młodego pokolenia, jako firma kompleksowo zarządzająca wierzytelnościami, przygotowaliśmy dla Ciebie 10 prostych, ale ważnych wskazówek, dzięki którym unikniesz obciążających długów:
- Nigdy nie wydawaj więcej, niż zarabiasz! To podstawowa zasada!
- Jeżeli czekasz na spływ gotówki, nie wydawaj awansem! Poczekaj aż fizycznie będziesz mieć środki w portfelu lub na swoim koncie.
- Jeżeli masz skłonności do rozrzutności – Płać tylko GOTÓWKĄ, wówczas ile masz w portfelu, tyle wydasz! W ten sposób nigdy nie zrobisz debetu!
- Zawsze oszacuj swoje możliwości przed uzyskaniem kredytu czy pożyczki, policz i PAMIĘTAJ, jaką masz wartość stałych miesięcznych opłat!
- Usiądź i z zrób prosty kalkulator lub tabelę swoich dochodów i wydatków.
- Nie zaciągaj zobowiązań po wpływem chwili, emocji! Przemyśl i racjonalnie podejdź do tematu zanim będziesz żałować.
- PAMIĘTAJ, że powstały dług, nigdy nie znika! Wierzyciel prawomocnie może dochodzić swoich należności w procesie egzekucyjnym przez 10 kolejnych lat! Dla Ciebie, długich lat!
- Nie chowaj głowy w piasek! Kiedy zostaniesz wpisany do rejestru dłużników nie otrzymasz nawet najtańszego abonamentu telefonicznego, nie podpiszesz żadnej innej umowy abonamentowej, dopóki nie spłacisz wszystkich swoich długów!
- Kiedy masz już zobowiązanie, a nie jesteś w stanie uregulować go jednorazowo – zawrzyj ugodę z wierzycielem lub reprezentującą wierzyciela firmą windykacyjną czy kancelarią prawną. Dlaczego? Ponieważ wówczas nie poniesiesz dodatkowych kosztów sądowych i egzekucyjnych. Słuchaj rad ekspertów, są po to by Ci doradzić i pomóc rozwiązać każdy problem, który spędza Ci sen z powiek!
- Jeżeli o czymś marzysz, dąż do tego, ale nie kosztem zaciągania zobowiązań!
Na koniec – nasza ostatnia propozycja:
- Kup skarbonkę (najlepiej metalową bez możliwości otwierania)
- Określ swój cel (np. wyjazd na wymarzone wakacje)
- Określ kwotę, którą tygodniowo lub miesięcznie będziesz na to przeznaczać
I… wrzucaj…
Kiedy będziesz to robić systematycznie, to po określonym czasie, zgromadzisz środki, które pozwolą Ci spełniać swoje marzenia – bez zaciągania zobowiązań! Bez stresu.
POWODZENIA!!!
Kinga Janus
Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu
Dogmat Systemy S.A.