Zatory Płatnicze i Rosnące Zaległości

Zatory Płatnicze i Rosnące Zaległości

 Zatory Płatnicze i Rosnące Zaległości wobec Kontrahentów. 

Dlaczego tak się dzieje, że zatory płatnicze mogą doprowadzić do upadłości nawet dobrze prosperujące przedsiębiorstwa? Każdy z przedsiębiorców, który doświadczył utraty płynności finansowej, wcześniej zmagał się z zatorem płatniczym, czyli pierwszym, bardzo ważnym symptomem doprowadzającym do zablokowania płynnej działalności przedsiębiorstwa, spowodowanym, między innymi, przez nieterminowe regulowanie należności przez kontrahentów.

50% firm ma problem ze spóźnionymi płatnościami

Brak dostępu do bieżących pieniędzy spowalnia i blokuje dalsze funkcjonowanie każdego biznesu. Problemy ze spóźnionymi płatnościami o, co najmniej, 60 dni, cały czas zgłasza 50% firm. Ponadto około 65% przedsiębiorstw mających problemy z zatorem płatniczym wspomniała, że znacznie częściej zdarzyło im się współpracować z firmami, które ogłosiły upadłość [1].

Branże, które borykają się z największymi zaległościami wobec kontrahentów i banków to najczęściej branża handlowa, następnie budownictwo oraz przemysł.

Bankructwo – przyczyny

Przyczyny prowadzące do bankructwa przedsiębiorstw w:

  • 42% określone są jako nietrafione inwestycje
  • 39,8% zatory płatnicze
  • 33,2% wydłużenie terminów płatności[2]

Jak chronić się przed zatorem płatniczym

Jak zareagować i poradzić sobie z zatorem płatniczym, by nie doprowadził do utraty bieżącej płynności finansowej, a w konsekwencji do upadłości firmy, którą rozwijaliśmy przez lata?

Nie ma jednoznacznego lekarstwa na zator płatniczy, niemniej jednak, działania prewencyjne, do których należą weryfikacja kontrahenta oraz systematyczny monitoring należności, powodują, że trzymamy rękę na pulsie i bardzo szybko reagujemy na niepokojące nas sygnały otrzymywane ze strony naszych kontrahentów. Dzięki temu – chronimy się przed katastrofą. A nie mamy najmniejszych wątpliwości, że zator płatniczy to katastrofa dla przedsiębiorcy.

Pamiętajmy również, że jednorazowa weryfikacja, przeważnie przy rozpoczęciu współpracy, nie daje 100% pewności, że przez kolejne lata, szczególnie przy zwiększających się obrotach, nie wydarzy się nic, co nas negatywnie zaskoczy. Tylko obligatoryjne czynności doprowadzą do stabilności i wyeliminują ryzyko powstania zatoru płatniczego oraz współpracy z nieuczciwym kontrahentem.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Bądźmy zatem czujni i dbajmy o swoje pieniądze na każdym etapie współpracy z kontrahentem! Z biznesem jest tak samo jak ze zdrowiem. Fragment przysięgi Hipokratesa, to bardzo mądre słowa, idealnie pasujące do dzisiejszych realiów prowadzenia biznesu:  „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”!

Życzymy więc każdemu przedsiębiorcy, by prowadził swój biznes tak, aby mógł w porę zapobiec problemowi, niż później długotrwale „leczyć” i biznes i… zszargane nerwy – nie wiadomo jeszcze z jakim skutkiem.

Zapraszamy do kontaktu, chętnie podpowiemy, jak zapobiec by nie leczyć :-). Im szybciej rozwiążesz problem – tym więcej zyskasz – i pieniędzy i spokoju.

 

Kinga Janus
Dogmat Systemy S.A.

[1] BIG Info Monitor 04.2018 r.

[2] Źródło: Banie wykonane na zlecenie BIG InfoMonitor przez Keralla Research

Wesprzyj i udostępnij!

Copyrights ©2018: Dogmat Systemy | Project by GateOpen

Wesprzyj i udostępnij!

Przygotowaliśmy dla Ciebie Kalkulator Przedsiębiorcy. Dzięki niemu szybko sprawdzisz, czy tracisz firmowe pieniądze i jak możesz to zmienić.

Akceptuję regulamin. Przeczytaj.

Zgoda na kontakt mailowy Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie e-mail informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Dogmat Systemy S.A. odbieranych na telekomunikacyjnych urządzeniach końcowych w szczególności takich jak telefon, komputer, tablet lub smartfon. Udzielona w tym miejscu zgoda może być przeze mnie odwołana w każdej chwili.
Zgoda na przetwarzanie danych Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w rozumieniu prawa ochrony danych osobowych oraz ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne we wskazanych wyżej celach marketingowych przez Dogmat Systemy S.A. i oświadczam, iż podanie przeze mnie danych osobowych jest dobrowolne oraz iż zostałem poinformowany o prawie żądania dostępu do moich danych osobowych, ich zmiany oraz usunięcia.
Zgoda na kontakt telefoniczny Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez Dogmat Systemy S.A. telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, w tym telefonów, komputerów, tabletów lub smartfonów, dla celów marketingu bezpośredniego przedstawionego w komunikacji głosowej na podany przeze mnie numer. Udzielona w tym miejscu zgoda może być przeze mnie odwołana w każdej chwili.

Kliknij w ikonę i pobierz

Kalkularor Przedsiębiorcy