Długie terminy płatności w branży transportowej.
Kiedy rozpoczynaliśmy współpracę z Przedsiębiorcami z branży transportowej, nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak długo czekają Oni na swoje należności. Prawie 2,5 miesiąca bez zapłaty za swoją pracę, to ogromne wyzwanie i zagrożenie dla płynności finansowej firmy. Do dzisiaj zadajemy sobie pytanie: dlaczego tak jest, że ostateczny wykonawca, który ponosi największe koszty z tytułu świadczonej usługi, najdłużej czeka na swoje pieniądze? Przy czym, by móc dalej funkcjonować, musi terminowo regulować comiesięczne zobowiązania. Dlaczego ustawodawca w praktyce nie wspiera i nie chroni przed utratą płynności finansowej Przedsiębiorcy działającego w tej trudnej branży?
Bez transportu producent nie rusza z miejsca
Przedstawiamy tzw. łańcuch dostarczenia zamówionego towaru:
- Pierwszą firmą zlecającą usługę transportu zazwyczaj jest producent (fabryka) czy główny dystrybutor, który rozprowadza swoje produkty nie tylko w rodzimym kraju, ale również poza nim.
- Producent, który nie posiada swojej logistyki, korzysta z firm zewnętrznych. Potrzebuje więc spedycji, która zapewni mu dostarczenie zamówionego towaru.
- Spedycja, natomiast, jest łącznikiem między zamawiającym producentem, a ostatecznym wykonawcą usługi. Jej zadaniem jest zorganizowanie dostawy zamówionego towaru w konkretnym terminie i do konkretnej lokalizacji. Poszukuje zatem ostatecznych wykonawców, aby terminowo i fachowo dostarczyć na czas przesyłkę, zamówioną przez ostatecznego odbiorcę, czyli kontrahenta współpracującego z producentem.
A zatem przedsiębiorca działający w branży transportowej jest najważniejszym i ostatecznym ogniwem w całym łańcuchu dostarczenia wyprodukowanego i zamówionego towaru.
I to on właśnie, każdego miesiąca, ponosi największe koszty dostawy przesyłki:
- Koszt paliwa (największy koszt w prowadzeniu firmy transportowej)
- Utrzymania pracownika (wynagrodzenie, ZUS)
- Eksploatacji pojazdu
- Opłaty za autostrady
- Zobowiązania budżetowe (podatki)
Długi termin płatności
Jak wygląda zapłata za faktury, które Przedsiębiorca działający w branży transportowej wystawia każdego miesiąca?
Najczęściej przyjętym terminem płatności w branży transportowej jest termin 60 dni, w mniejszości 45 dni, a 30-dniowy termin należy do rzadkości. Oczywiście, jest jeden warunek: dostarczenie na czas kompletu dokumentów. Przy czym trzeba pamiętać, że wiele spedycji uznaje tylko oryginały dokumentów. Należy je nadać pocztą/kurierem (a to są dodatkowe koszty dla Przedsiębiorcy). Jeżeli właściciel firmy transportowej nawet o kilka dni spóźni się z dostawą dokumentacji, wówczas ten termin automatycznie ulega wydłużeniu nawet do 3 miesięcy. I jak tu funkcjonować i prowadzać biznes w tej branży???
Faktoring+ zabezpiecza płynność finansową firm transportowych
Rozwiązanie, które zapewnia Faktoring+ to finansowanie m.in. Przedsiębiorców z branży transportowej, wykonujących zlecenia dla wielu spedycji (rozproszeni Kontrahenci). Faktoring+ to nie tylko szybki wpływ środków – zaraz po wystawieniu faktury. Dzięki monitoringowi i dopilnowaniu spraw formalnych, które zawiera usługa Faktoring+, Przedsiębiorca otrzymuje pieniądze na czas i eliminuje zwłokę w płatnościach. Śmiało też możemy powiedzieć, że bez monitoringu, średnia rotacja należności wydłuża się nawet do ok. 70 dni, ze względu na obieg wymaganych dokumentów. Czas ten niewątpliwie skraca potwierdzanie dotarcia wymaganej dokumentacji oraz systematyczny monitoring płatności. Gdyby nie stały zastrzyk finansowy, weryfikacja kontrahentów i systematyka w monitorowaniu całego procesu, prawdopodobnie nasz Partner, którego historię zaraz poznasz, oczekiwałby na spływ środków jeszcze dłużej, ponosząc każdego miesiąca spore koszty z tytułu prowadzenia działalności.
Historia Pana Marka
Jeżeli prowadzisz firmę transportową i temat, który poruszamy w bieżącym artykule, jest Ci bliski, zapraszamy do zapoznania się z doświadczeniem Pana Marka, zarządzającego firmą transportową, współpracującą z wieloma spedycjami. Pan Marek nie martwi się czekaniem do 70 dni na zapłatę. Dzięki temu, że ma stałe wsparcie finansowe na bieżąco reguluje swoje zobowiązania. Pan Marek skorzystał też z pakietu TBN (Twoje Bezpieczne Należności), który zapewnia weryfikację jego kontrahentów i systematyczny monitoring spływu należności! Zainspiruj się historią Pana Marka i bezpiecznie rozwijaj swój biznes.
Twoje Bezpieczne Należności to wparcie, które gwarantuje płynność finansową i systematyczną ochronę należności firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
Chcesz się dowiedzieć więcej, skonsultować i uzyskać wsparcie ekspertów, zapraszamy do kontaktu:
TBN@dogmatsystemy.pl
Infolinia: 722 33 55 33
Kinga Janus
Dogmat Systemy S.A.