Jak Sprawdzić Firmę?

Jak Sprawdzić Firmę?

Jak sprawdzić firmę?

Jak sprawdzić firmę, z którą rozpoczynamy współpracę? Proste, ale, bez wątpienia, najważniejsze pytanie w bezpiecznym biznesie, kiedy w grę wchodzą pieniądze. Czy właśnie od sprawdzenia Kontrahenta rozpoczynasz wspólną biznesową podróż? Czy wiesz, jak to zrobić? W bieżącym artykule pokażemy Ci kilka prostych kroków, które ochronią Twój biznes. Powiemy też, na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem współpracy i dlaczego warto być czujnym.

Zaczynamy 🙂

Ufaj i sprawdzaj

Na początku przyjrzyjmy się statystykom. W jaki sposób i gdzie sprawdzamy wiarygodność Kontrahentów:

  • Prawie 40% Przedsiębiorców liczy się z opinią „zaprzyjaźnionych” z nimi firm
  • Blisko 24% korzysta z Biur Informacji Gospodarczej
  • 16 % Przedsiębiorców na własną rękę sprawdza opinie w Internecie
  • 11% zleca weryfikację innym firmom (np. tzw. wywiadowniom)[1]

Która z tych praktyk najbardziej zabezpiecza Twój biznes? Tak naprawdę wszystkie, ale pod jednym warunkiem. Musisz je połączyć. Robisz to w kilku prostych krokach. Zobacz.

Ufaj i sprawdzaj, to procentuje

Krok 1 – korzystaj z doświadczenia innych

Pierwszym krokiem do bezpiecznej współpracy jest zasięgnięcie opinii innych firm i osób, które już współpracowały z Twoim przyszłym Kontrahentem. Równocześnie nie polegaj wyłącznie na doświadczeniach innych. Czasami informacja, którą uzyskasz, może być oparta na relacjach, a nie na faktach. Dlatego warto poszukać dalej i poszerzyć zakres danych,  które potwierdzą wiarygodność firmy, z którą chcesz rozpocząć współpracę.

Krok 2 – weryfikacja w BIG

Sprawdzenie firmy w bazach BIG jest dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj o tym, aby upewnić się, czy wpis jest aktualny, czy wierzytelność nie jest zagłoszona jako sporna i nie wymaga wyjaśnienia. Radzimy Ci również zweryfikować firmę w kilku bazach. Zyskasz pewność, że informacje są wiarygodne. Jak to sprawnie zrobić przeczytasz tutaj

Pamiętaj: brak wpisu nie oznacza, tego że firma jest wypłacalna. Znakomita część wierzycieli nie wpisuje swoich kontrahentów do baz, nawet jeżeli zalegają im z zapłatą faktur.
Bądź zatem czujny i działaj dalej.

Weryfikacja w BIG to dobry wybór, ale korzystaj z kilku źródeł.

Krok nr 3 – własne „śledztwo”

Własna weryfikacja też jest pomocna. Kiedy sprawdzasz firmę na tzw. „własną rękę” w sieci i w ogólnodostępnych danych, zweryfikuj, czy informacje są spójne i wiarygodne. Nie polegaj tylko na opinii innych firm, które, z niewiadomych przyczyn, mogą przedstawiać Kontrahenta w samych superlatywach lub też negatywach, które w rzeczywistości mogą mijać się z prawdą. Pozyskane informacje traktuj jako dodatkową wiedzę, ale na ich podstawienie nie podejmuj ostatecznej decyzji, bo zazwyczaj nie dają one 100% pewności i nie potwierdzają tego, że Kontrahent jest pewnym partnerem biznesowym.

Krok 4 – raport ekspertów

Powyższe 3 kroki zwiększają bezpieczeństw współpracy. Równocześnie największą pewność da Ci raport ekspertów. Znajdź wyspecjalizowaną firmę i zleć jej przygotowanie informacji potwierdzających wiarygodność Kontrahenta. Następnie porównaj dane i oprzyj się na rekomendacji specjalistów. Dopiero wtedy do maksimum ograniczysz ryzyko podjęcia niepewnej współpracy i powstania kosztów, które wiążą się z nieterminowymi płatnościami lub całkowitym brakiem wpłat i dochodzeniem ich w sądzie.

Wyspecjalizowana firma przygotuje dla Ciebie rzetelny raport. Dzięki niemu poznasz kondycję Kontrahenta, jego historię płatniczą czy składniki majątkowe. Dane z raportu porównasz z tym, co już wiesz i ostatecznie podejmiesz bezpieczną decyzję. Bardzo często raporty ekspertów zawierają rekomendacje dotyczące współpracy czy możliwości sprzedaży towarów i usług z odroczonym terminem płatności. Zalecenia specjalistów opierają się na dokładnej analizie danych zawartych w raporcie i zwiększają bezpieczeństwo współpracy.

Pamiętaj!

Jeżeli na początku współpracy wykonasz podstawowe czynności, które pozwolą Ci podjąć słuszną decyzję, ograniczysz ryzyko pojawienia się trudności i przyszłych kosztów związanych z odzyskaniem pieniędzy za sprzedany towar lub wykonaną usługę.

Systematycznie sprawdzaj firmy – potwierdzaj wiarygodność swoich bieżących i przyszłych Kontrahentów, zyskuj znacznie więcej i bezpiecznie rozwijaj swój biznes.

Jeżeli na którąś z powyższych czynności brakuje Ci czasu, od razu oprzyj się na ekspertach specjalizujących się w danej dziedzinie. Co wtedy zyskasz? Sprawdź opinie Przedsiębiorców, z którym współpracujemy. Potem sam podejmij decyzję odnośnie sposobu weryfikacji swoich Kontrahentów.

 

Zapraszamy Cię też do pierwszej części Poradnika Twoje Bezpieczne Należności, z którego dowiesz się, jak chronić firmowe finanse.

Kinga Janus
Dyrektor Działu Sprzedaży
w firmie rodzinnej
Dogmat Systemy

[1]Źródło BIG Info Monitor

Wesprzyj i udostępnij!

Copyrights ©2018: Dogmat Systemy | Project by GateOpen

Wesprzyj i udostępnij!

Przygotowaliśmy dla Ciebie Kalkulator Przedsiębiorcy. Dzięki niemu szybko sprawdzisz, czy tracisz firmowe pieniądze i jak możesz to zmienić.

Akceptuję regulamin. Przeczytaj.

Zgoda na kontakt mailowy Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie e-mail informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Dogmat Systemy S.A. odbieranych na telekomunikacyjnych urządzeniach końcowych w szczególności takich jak telefon, komputer, tablet lub smartfon. Udzielona w tym miejscu zgoda może być przeze mnie odwołana w każdej chwili.
Zgoda na przetwarzanie danych Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w rozumieniu prawa ochrony danych osobowych oraz ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne we wskazanych wyżej celach marketingowych przez Dogmat Systemy S.A. i oświadczam, iż podanie przeze mnie danych osobowych jest dobrowolne oraz iż zostałem poinformowany o prawie żądania dostępu do moich danych osobowych, ich zmiany oraz usunięcia.
Zgoda na kontakt telefoniczny Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez Dogmat Systemy S.A. telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, w tym telefonów, komputerów, tabletów lub smartfonów, dla celów marketingu bezpośredniego przedstawionego w komunikacji głosowej na podany przeze mnie numer. Udzielona w tym miejscu zgoda może być przeze mnie odwołana w każdej chwili.

Kliknij w ikonę i pobierz

Kalkularor Przedsiębiorcy