Kary pieniężne za nadmierne opóźnienia, to wprowadzone przez rząd sankcje administracyjne mające na celu zmotywować dłużników do terminowego regulowania zobowiązań. Dotyczą one głównie firm, które celowo przeciągają regulowanie płatności, pomimo, że ich należności wpływają w terminie. Dzisiejszym artykułem kończymy opis najważniejszych zmian wprowadzonych z początkiem bieżącego roku przez ustawodawcę, zmian które mają pomóc w walce z zatorem płatniczym.
Prawne możliwości uzyskania rekompensaty za brak płatności w terminie
Przepisy prawa przewidują naliczanie odsetek ustawowych za nieterminowe regulowanie należności, od bieżącego roku stawka ta wzrosła z 9,5 % do 11,5%. Zapoznaj się z pełną informacją dotyczącą obowiązujących odsetek w 2020 roku – Wysokość odsetek ustawowych w 2020 roku.
Rekompensata za nadmierne opóźnienia – KONy
Dodatkowo wierzyciel ma prawo do rekompensaty kosztów poniesionych na dochodzenie należności, tutaj również ustawodawca wprowadził zmiany, polegające na gradacji należnych kwot z tytułu rekompensaty za poniesione koszty w procesie dochodzenia należności.
Wprowadzenie kar pieniężnych za nadmierne opóźnienia – wzór rozwiązań francuskich
Wzorując się na rozwiązaniach francuskich, ustawodawca wprowadził zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Na ich podstawie wprowadzono nowy instrument o charakterze administracyjnym, które ma na celu zmotywować przedsiębiorców do terminowego regulowania płatności. Są to kary pieniężne, które zostaną nałożone przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Kary pieniężne za nadmierne opóźnienia dotyczyć będą sytuacji, w której w okresie 3 kolejnych miesięcy suma świadczeń pieniężnych niespełnionych lub spełnionych przez podmiot po terminie wynosi co najmniej 2 mln zł.
Przy czym 3 kolejne miesiące badane z urzędu, mogą zostać wskazane z przedziału 2 lat, przed dniem wszczęcia postępowania.
WYJĄTEK 2020 i 2021 rok!
Wysokość progu w latach 2020 i 2021 została podwyższona do sumy 5 milionów złotych.
W jaki sposób zostanie prowadzone postępowanie?
Postępowanie takie prowadzone będzie z urzędu. W pierwszej kolejności Prezes UOKiK ocenia sytuację, czy doszło do nadmiernego opóźnienia oraz czy wartość nieterminowych świadczeń w określonych 3 miesiącach kalendarzowych, przekracza określony ustawą próg wartościowy.
W przypadku spełnienia warunku i przeanalizowania dokumentacji, organ wymierzy karę.
Kara pieniężna za nadmierne opóźnienia – Wysokość
Naliczenie wysokości kary pieniężnej wynikać będzie bezpośrednio z wartości opóźnionych świadczeń badanego podmiotu oraz długości okresu opóźnień.
Odstąpienie od wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej
Należy pamiętać, że dłużnik, który również jest „ofiarą” zatorów płatniczych nie zostanie ukarany. Ponieważ nie otrzymuje na czas pieniędzy za swoje należności by móc terminowo regulować swoje zobowiązania.
UWAGA!
Przedmiotem postępowań prowadzonych przez Prezesa UOKiK mogą być świadczenia pieniężne, które stały się wymagalne po dniu 1 stycznia 2020 r., nawet jeśli wynikają z umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy.
Możliwość obniżenia kary pieniężnej za nadmierne opóźnienia
Prezes UOKiK może obniżyć karę o 20%, jeżeli w terminie 14 dni od dnia doręczenia postanowienia o wszczęciu postępowania uregulujesz, wraz z odsetkami, wszystkie zobowiązania, za które będzie naliczona kara. Dodatkowo, jeżeli nałożona kara zostanie uregulowana w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji i firma zrzeknie się – wobec Prezesa UOKiK – prawa do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, podmiot może liczyć na obniżenie kary o kolejne 10%
Możliwość podwyższenia kary administracyjnej
Jeżeli w okresie 2 lat od dnia, w którym decyzja o nałożeniu kary stała się ostateczna, Prezes UOKiK stwierdzi ponownie nadmierne opóźnienie w płatnościach, kolejna kara będzie o 50% wyższa od tej obliczonej wg wzoru.
Podsumowanie
Kolejna zmiana i wprowadzenie kary administracyjnej ma na celu zminimalizować nadmierne opóźnienia w transakcjach handlowych i związane z tym trudności z zachowaniem bieżącej płynności finansowej, szczególnie dotyczy to mniejszych firm, wykonujących prace zlecone im przez duże przedsiębiorstwa.
Czytaj, wiedz więcej i świadomie zarządzaj firmowymi finansami.
A jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego sporządzania umów czy ich zabezpieczenia lub też dochodzenia należności z zawartych umów, wystarczy, że skontaktujesz się z nami.
Chętnie odpowiemy na Twoje pytania:
zadzwoń: ☎ 722 33 55 33 lub napisz: ? tbn@dogmatsystemy.pl
Kinga Janus
Dyrektor działu Sprzedaży
i Obsługi Klienta w rodzinnej firmie
Dogmat Systemy S.A.
Jesteśmy po to, by ułatwiać Twoją pracę. Zacznij działać już od dziś!
☎ 722 33 55 33 lub napisz: ? tbn@dogmatsystemy.pl
Sięgaj po więcej:
Wysokość Odsetek Ustawowych w 2020 roku
Pobierz gotowy wzór umowy
Wysokich Lotów!
Dogmat Systemy S.A.