Obowiązkowy Split Payment w Polsce
Od 1 lipca 2018 r. wprowadzono do Ustawy o VAT „Mechanizm podzielonej płatności”, czyli tzw. split payment. Z założenia ma on chronić budżet państwa przed firmami wyłudzającymi podatek VAT. Głównym celem jego wprowadzenia jest uszczelnienie systemu oraz zwiększenie dochodów budżetu państwa. Stosowanie modelu podzielonej płatności, jak na razie, było dobrowolne, ale już wkrótce ma to ulec zmianie. W najnowszym artykule analizujemy temat.
Czym jest split payment?
Split payment to podział płatności. Kiedy kupujący kontrahent przelewem na konto bankowe będzie regulował wobec nas swoje zobowiązanie (i na odwrót) nastąpi podział kwoty faktury na kwotę brutto i kwotę netto. Kwota netto zostanie przelana na konto rozliczeniowe sprzedawcy (podstawowy rachunek bankowy), a kwota podatku (VAT) zostanie bezpośrednio przekazana na specjalny rachunek bankowy przedsiębiorcy – tzw. rachunek VAT. Model ten będzie można stosować do całości lub tylko do części zobowiązań.
Czy split payment to obowiązek?
15 maja 2018 r. przez Polskę do Komisji Europejskiej został złożony wniosek o zezwolenie na wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności do dostaw towarów i świadczenia usług podatnych na oszustwa, które to towary i usługi są ogólnie w Polsce objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia oraz odpowiedzialnością solidarną.
23 stycznia 2019 r. Komisja Europejska opublikowała projekt decyzji derogacyjnej, która zezwala Polsce na stosowanie obowiązkowego mechanizmu split payment w VAT.
Zezwolenie ma być udzielone na okres od 1 marca 2019 r. do 28 lutego 2022 r. W najbliższych tygodniach powinna zostać wydana finalna decyzja Komisji Europejskiej. Projekt oczekuje na akceptację Rady ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN).
Obecnie mówimy o dobrowolności mechanizmu podzielonej płatności. W praktyce sprzedawca nie ma wpływu na odbiorcę i na to w jakiej formie dostanie zapłatę za dostarczony towar lub wykonaną usługę.
Z danych Ministerstwa Finansów po zakończeniu pierwszego półrocza funkcjonowania dobrowolnego split payment wynika, że firmy nie są jeszcze do końca zainteresowane korzystaniem z tej formy rozliczeń.
Obawy Przedsiębiorców
Przedsiębiorcy obawiają się, że split payment może pogorszyć płynność finansową. Obowiązkowy split payment, czyli model podzielonej płatności ma być stosowany do dostaw towarów i świadczenia usług wymienionych w załączniku do omawianego projektu decyzji derogacyjnej. Załącznik ten obejmuje 152 grupy towarów lub usług określonych wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r. (PKWiU 2008).
Do towarów zalicza się m.in. towary takie jak:
- wyroby ze stali, żelazostopy, złoto, srebro, platyna, pozostałe metale nieżelazne m.in. aluminium, ołów, miedź,
- procesory elektroniczne, komputery, laptopy, smartfony, telewizory,
- biżuteria i wyroby jubilerskie,
- złom, surowce wtórne, paliwa napędowe i opałowe,
- tusze i tonery do drukarek,
- niektóre części do samochodów i motocykli.
Do usług zalicza się m.in.:
- usługę w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych,
- roboty budowlane, wykończeniowe,
- instalacyjne i konstrukcyjne.
Po wydaniu finalnej decyzji Komisji Europejskiej konieczne będą zmiany w polskim ustawodawstwie w Ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Ministerstwo Finansów, po uzyskaniu tej decyzji, powinno przedstawić projekt nowelizacji ustawy wprowadzającej zmiany związane z przejściem z odwrotnego obciążenia i solidarnej odpowiedzialności na obowiązkowy split payment.
Zgodnie z założeniem już od 31 marca 2019 r. miałby obowiązywać obligatoryjny split payment, jednak bardziej realnym terminem wydaje się 1 lipca 2019 r. Ostateczną propozycję Ministerstwa Finansów poznamy dopiero wtedy, gdy pojawi się projekt nowelizacji ustawy o VAT.
Katarzyna Rubach
Księgowa w rodzinnej firmie
Dogmat Systemy S.A.
Więcej na temat split payment przeczytasz tutaj