Jakie postępowanie wybrać składając pozew o zapłatę? Postępowanie cywilne i sama procedura złożenia powództwa nie jest wcale taka oczywista. W polskim ustawodawstwie istnieje bowiem wiele postępowań i już na etapie składania pozwu warto zastanowić się, które z nich będzie najkorzystniejsze w naszej sprawie. Oczywiście istnieją takie sytuacje, gdzie wybór postępowania zostanie narzucony przez stan faktyczny danej sprawy i nie będziemy mieli żadnego wyboru. Nie mniej jednak w większości spraw będziemy mieli możliwość zastanowienia się nad tym jakie postępowanie byłoby dla nas najlepsze.
A zatem, jakie najlepiej wybrać postępowanie składając pozew o zapłatę? Ponieważ rodzajów postępowań cywilnych w sprawach o zapłatę jest wiele, w dzisiejszym opracowaniu skupimy się na najważniejszych trzech:
- elektronicznym postępowaniu upominawczym (tzw. e-sąd)
- postępowaniu nakazowym
- postępowaniu upominawczym
Pozew o zapłatę w postępowaniu nakazowym
Najbardziej korzystne z tych trzech wymienionych powyżej jest postępowanie nakazowe. Jest ono jednak obwarowane pewnymi dodatkowymi elementami, które trzeba koniecznie zapewnić, aby takie postępowanie mogło być w naszej sprawie przeprowadzone. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że dowody, które przedstawimy sądowi muszą zawierać się w katalogu dowodów wskazanych enumeratywnie przez art. 485 kodeksu postępowania cywilnego. Art. 485 kpc wskazuje, że:
- Sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, jeżeli fakty uzasadniające dochodzone roszczenie są udowodnione dołączonym do pozwu:
- dokumentem urzędowym
- zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem
- wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu
- Sąd wydaje nakaz zapłaty przeciwko zobowiązanemu z weksla lub czeku należycie wypełnionego, których prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości.
Po złożeniu pozwu w trybie nakazowym, sąd bada przedłożone dokumenty, a następnie jeśli nie ma wątpliwości, na ich podstawie wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, w którym orzeka, że pozwany ma obowiązek zapłacić daną należność w terminie 2 tygodni od dnia doręczenia nakazu zapłaty lub w tym terminie może wnieść zarzuty.
Dlaczego to postępowanie jest najbardziej korzystne?
- po pierwsze i najważniejsze dla wierzyciela to opłata sądowa, która w tym przypadku jest niższa jak w postępowaniu upominawczym, wynosi ona ¼ opłaty stosunkowej,
- ponadto pozwany, jeśli chce kwestionować nakaz zapłaty, musi złożyć zarzuty, które także są płatne – ¾ opłaty stosunkowej,
- dodatkowo po wydaniu nakazu zapłaty, nawet w sytuacji, w której pozwany złoży zarzuty, powód ma możliwość skierowania wniosku o zabezpieczenie należności do Komornika Sądowego – na podstawie takiego wniosku, Komornik Sądowy dokonuje zajęcia wierzytelności, a następnie środki te czekają na uprawomocnienie się wyroku końcowego – czekają jednak u Komornika Sądowego, a zatem nie ma obaw, że dłużnik upłynni w tym czasie swój majątek.
Pozew o zapłatę w elektronicznym postępowaniu upominawczym
Elektroniczne postępowanie upominawcze, częściej znane jako e-sąd zostało wprowadzone, jako postępowanie alternatywne, w sprawach, w których stan faktyczny nie jest skomplikowany, dokumenty są proste i niebudzące wątpliwości, a samo postępowanie nie wymaga przeprowadzania dowodów. W tym postępowaniu bowiem, powód wypełnia jedynie internetowy formularz pozwu, w którym uzupełnia potrzebne dane. W wymaganych danych są m.in. do wskazania dokumenty, na których powód opiera swoje roszczenie. Co ciekawe, dokumenty te jedynie wskazuje się poprzez ich opisanie, a nie załącza faktycznie do pozwu. Po złożeniu pozwu, sąd analizuje sprawę i jeśli załączone opisy dokumentów są dla niego jasne i wiarygodne wydaje nakaz zapłaty w postepowaniu elektronicznym, w którym orzeka, że pozwany ma obowiązek zapłacić daną należność w terminie 2 tygodni od dnia doręczenia nakazu zapłaty lub w tym terminie może wnieść sprzeciw. Jeśli sprzeciw nie zostanie złożony, sprawa się uprawomocni i można skierować wniosek egzekucyjny do Komornika Sądowego.
Niestety sprawa się komplikuje w momencie, w którym pozwany złoży sprzeciw, albowiem wówczas postępowanie jest umarzane i koniecznym jest nowe wniesienie powództwa do sądu stacjonarnego i prowadzenie postępowania już w postępowaniu upominawczym.
Pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym
Z tych trzech postępowań jest ono najmniej korzystne dla powoda, ale nadal znacznie lepsze jak postępowanie zwykłe. Postępowanie upominawcze polega na tym, że sąd, po złożeniu pozwu, do którego dołączone są dowody udowadniające winę dłużnika w braku zapłaty i po jego weryfikacji, wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. W takim nakazie sąd nakazuje, aby pozwany dokonał zapłaty należności w terminie 2 tygodni od dnia doręczenia nakazu zapłaty lub w tym terminie wniósł sprzeciw. Jeśli dłużnik złoży sprzeciw, sąd uchyli nakaz zapłaty i sprawę przekaże do rozpoznania na rozprawie. Jeśli jednak tego sprzeciwu dłużnik nie wniesie, po upływie wyznaczonego przez sąd terminu, nakaz zapłaty stanie się prawomocny i będzie możliwe egzekwowanie należności na drodze postępowania egzekucyjnego.
Podsumowanie
Rozważając skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego, warto zweryfikować dokumentację, którą posiadamy. Warto również sprawdzić wypłacalność dłużnika, dzięki podstawowym informacją miejmy pewność, że zainwestowane środki w postępowanie sądowe, a następnie egzekucyjne wrócą do nas razem z należnością główną, dla której rozpoczęliśmy postępowanie.
Spójrz co możemy dla Ciebie zrobić?
A jeżeli i Ty chciałbyś skorzystać z naszego wsparcia, sprawdzić jak działamy i jaką skuteczność osiągamy.
Zapraszamy Cię do kontaktu:
☎ 722 33 55 33 lub 61 651 20 25
sekretariat@e-kancelariaprawna.com.pl
Możesz również skorzystać z konsultacji prawnych, związanych z weryfikacją lub sporządzeniem umów współpracy i ich zabezpieczeniem.
Dogmat Systemy Services
Kinga Janus
Dyrektor Działu Sprzedaży
i Obsługi Klienta w rodzinnej firmie
Dogmat Systemy Services Sp z o.o.
Jesteśmy po to, by ułatwiać Twoją pracę. Zacznij działać już od dziś!
☎ 722 33 55 33 lub 61 651 20 25 sekretariat@e-kancelariaprawna.com.pl
Sięgaj po więcej:
Koszty zastępstwa prawnego, z czego wynika ich wysokość?
Pełnomocnik Procesowy – Kiedy i Dlaczego Warto?
Pobierz gotowy wzór Umowy
Wysokich Lotów!
Dogmat Systemy Services