Relacja z uczestnictwa w IX Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach
W dniach 10-12 maja br. mieliśmy okazję uczestniczyć w odbywającym się w Katowicach IX Europejskim Kongresie Gospodarczym
Kongres potocznie nazywany jest jedną z największych imprez biznesowych w Europie Centralnej.
Podczas 3 dni Kongresu przygotowano 130 sesje i debaty, w których udział wzięło 800 prelegentów.
Pierwszy panel, w którym uczestniczyliśmy to „Polski Szpital 2017”.
Jednym z poruszanych tematów było wdrożenie nowej ustawy o tzw. „sieciach szpitali”.
Po zakończeniu panelu i wymianie spostrzeżeń z poszczególnymi uczestnikami, nasze wnioski są następujące:
- Na chwilę obecną nic nie wskazuje, na to aby „znalazło się” więcej środków w systemie służby zdrowia. Szpitale będą dysponowały środkami ryczałtowymi na poziomie finasowania z 2015 r.
- Szpitale powiatowe – jedne z najbardziej niedofinansowanych jednostek – liczyły, że wraz z nowym systemem otrzymają wyższe środki. Obecne kontraktowanie nie pokrywa kosztów ich funkcjonowania i przyczynia się do powiększania zadłużenia.
- Dyskutowano o obawach sektora prywatnego w odniesieniu do możliwości pozyskania finasowania NFZ wg nowych zasad – według nas to optymistyczna wiadomość – dyrektorzy regionalnych oddziałów kontraktować mają świadczenia tak jak do odbywało się do tej pory, w formie konkursów.
- Ryczałty, które będą otrzymywać szpitale „zakwalifikowane do sieci”, mają podlegać regularnym kontrolom w zakresie ich wykorzystania. Efekty kontroli będą podstawą do zwiększenia lub zmniejszenia wartości ryczałtu w przyszłości.
Podsumowując panel „Polski szpital 2017” zauważyliśmy, że środowisko medyczne nie oczekuje wielkiej rewolucji. Na chwilę obecną trudno wskazywać, że jest to zły projekt niosący ze sobą negatywne dla pacjentów skutki. Należy zaczekać i jednocześnie dostosowywać się do obecnych realiów.
Panel poświęcony Startupom w ramach European Startup Days.
Polskie instytucje finansowe zostały zaangażowane do stworzenia warunków do budowania i rozwoju rynku Startupów w Polsce przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), Polski Fundusz Rozwoju (PFR) oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
Wszystkie te instytucje dysponują odpowiednimi środkami oraz wspierają w pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej, tworząc tzw. Fundusze funduszy. Pierwszy taki fundusz stworzono pod nazwą PFR Starter FIZ, który inwestuje poprzez pośredników finansowych (fundusze venture capital) w innowacyjne spółki.
Prelegenci wymienili również najbardziej obiecujące branże dla nowych startupów, to m.in.: przemysł farmaceutyczny, dodatki do żywności, elektromobilność, cyberprzestępstwo (liderem w zakresie projektów związanych z cyberprzestępstwem jest obecnie Izrael).
Panel – Nowy Konsument
Nowe kanały komunikacji i ich wpływ na nasze życie potwierdziło tezę znaną nam od dawna:
INTERNET nie jest już nowym medium tylko kanałem dystrybucji treści.
Wiemy również, że komunikacja z nowym pokoleniem stawia nowe wyzwania. Jak każde poprzednie pokolenie, chce czuć się docenione. Należy więc włożyć więcej wysiłku aby je zrozumieć oraz wspólnie stworzyć komunikację zrozumiałą dla obu stron.
Obecnie w komunikacji liczy się pomysł… i to dobry pomysł! Który daje wymierny efekt dotarcia do odbiorców świata zdigitalizowanego!
Szacuje się że pokolenie X oraz Y to ponad 17 mln ludzi, czyli ogromna grupa konsumentów, pracowników, z którymi jako biznes musimy i chcemy się zmierzyć.
Czego wymaga taka współpraca:
- Wspólnej pracy i otwarcia się na ich sposób podejścia do świata.
- Są to ludzie młodzi, kreatywni, otwarci i bez kompleksów. Wielu z nich nie musi posiadać rzeczy na własność (takich np. jak: rower, samochód, biuro, mieszkanie – to wszystko można przecież wynająć, na chwilę, kiedy jest potrzeba).
- Z pokoleniem X oraz Y należy umiejętnie prowadzić komunikację, która przełoży się na osiągnięcie wspólnych celów.
- Stąd też na uczelniach wyższych obserwuje się zmianę podejścia do studenta. Zrozumiano, że student to konsument, który po zakończonym pierwszym etapie edukacji, może skorzystać z dodatkowych szkoleń, warsztatów, wykładów, studiów podyplomowych oraz doktoranckich.
Ważne są dobre warunki edukacji oraz relacje wykładowca – student, które przełożą się na rozwój i kreowanie przyszłych młodych liderów.
Podsumowując uczestnictwo Dogmat Systemy w IX Europejskim Kongresie Gospodarczym możemy z pewnością stwierdzić, że było to ciekawe spotkanie:
- Wielu grup społecznych i zawodowych
- Ludzi młodych i starszych
- Polityków i biznesmenów
Gdzie każdy mógł znaleźć dla siebie interesujący panel dyskusyjny. Wiele z nich poświęcone było kwestii energetyki, rozwoju infrastruktury, inwestycji w przemysł, innowacji, polityki Unii Europejskiej oraz możliwości rozwoju jakie dają fundusze europejskie.
Należy wspomnieć, że wśród znakomitych prelegentów byli m.in.: Jerzy Buzek, Mateusz Morawiecki, posłowie do europarlamentu, ministrowie i sekretarze ministerstwa gospodarki, spraw zagranicznych, zdrowia, założycie lub prezesi największych polskich firm.
Uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu po raz 3 i za każdym razem jest to okazja do poznania wielu ciekawych ludzi, pomysłów oraz spojrzenia na Polską gospodarkę i jej miejsce na gospodarczej mapie świata.
Jako kraj jesteśmy jednym z najdynamiczniej rozwijających się gospodarek Europy, co potwierdzają najnowsze wskaźniki ekonomiczne oraz coraz większe zainteresowanie zagranicznych inwestorów.
Polskie przedsiębiorstwa coraz śmielej otwierają się i inwestują na świecie udowadniając, że „Made in Poland” to produkty najwyższej jakości. Następuje globalny rozwój polskich marek, polskich projektów, receptur, know-how oraz patentów. Oczywiście przed nami jeszcze wiele pracy i „daleka droga w rozwoju”, ale wierzymy, że jako naród odniesiemy sukces, dzięki naszemu wykształceniu, pracowitości oraz innowacyjnemu podejściu do wszelkich wyzwań jakie przed nami stoją.
Paweł Janus
Prezes Zarządu
Dogmat Systemy S.A.