Zadłużenie Szpitali – Porady Dla Dostawców

Zadłużenie Szpitali – Porady Dla Dostawców

Zadłużenie Szpitali – Porady Dla Dostawców

Współpraca z publicznymi jednostkami szpitalnymi jest sporym wyzwaniem. Dlaczego? Ponieważ rosną zaległości polskich szpitali. Od dłuższego czasu śledzimy tendencję wzrostową i trudności w regulowaniu należności wobec dostawców szpitalnych. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak bezpiecznie współpracować z jednostką szpitalną i chronić swoją firmę przed stratami.

Zadłużenie Szpitali Rośnie

Pod koniec ubiegłego roku (2018) zadłużenie szpitali wyniosło aż 13,7 miliarda złotych. Według danych blisko 520 placówek publicznych ma spore kłopoty z regulowaniem powstałych zobowiązań. Wiemy też, że zadłużenie spowodowane podwyżką płac, na którą jednostki publiczne nie otrzymały dodatkowej puli pieniędzy, nadal rośnie. Kiedy porównamy I kwartał bieżącego roku z III kwartałem 2018 roku, zauważymy wzrost zadłużenia aż o 2 miliardy złotych[1].

Pytanie Dostawców: Jak Przetrwać?

W jaki sposób mają przetrwać dostawcy szpitalni, czyli firmy dostarczające produkty lub  świadczące usługi dla jednostek publicznych?

Przystępując do przetargu publiczno-prawnego, składając ofertę w ogłoszonym przez szpital przetargu, Przedsiębiorcy powinni być przygotowani do nieterminowego regulowania ich należności. Tak naprawdę, kiedy rozpoczynają współpracę z publicznym sektorem jednostek szpitalnych, powinni mieć spory zapas pieniędzy na rachunku bankowym. Ponieważ, pomimo braku zapłaty za faktury, firmy muszą dostarczać towar czy świadczyć usługi bez zakłóceń, inaczej są narażone na spore kary określane w zawieranych umowach.

Pomimo tego, że publiczne jednostki szpitalne permanentnie potrzebują wsparcia ze strony swoich dostawców, potrzebują też znacznego wsparcia finansowego, by zmniejszać zwiększające się zadłużenie wobec swoich wierzycieli, czyli dostawców.

Co Zrobić, Gdy Szpital Nie Płaci?

Co powinni zrobić Przedsiębiorcy dostarczający towar, gdy nie otrzymują zapłaty na czas?

Pierwsze i najważniejsze kroki to szybkie i skuteczne podejście do rozmów z daną jednostką publiczną, dzięki której dostawca (wierzyciel) lub jego pełnomocnik:

  • Rzetelnie przeanalizuje sytuację materialną jednostki (szpitala)
  • Rozpocznie skuteczne mediacje i ustali realny harmonogram spłat z uwzględnieniem kondycji finansowej jednostki
  • Po zawarciu ugody, rozpocznie systematyczny monitoring spłat

Tylko systematyczna kontrola i monitorowanie stanu należności wymagalnych, zdyscyplinują szpital do spłaty jego zobowiązań.

 Dobra Rada

Przeanalizuj sytuację materialną jednostki szpitalnej, z którą współpracujesz

Systematycznie monitoruj spłaty

Rozpocznij rozmowy, negocjacje doprowadzające do spłaty

Jeżeli działania polubowne nie przyniosły efektu, rozpocznij proces sądowo-egzekucyjny

Ustal realny dla obu stron harmonogram spłaty

Pamiętaj, zawsze możesz skorzystać z pomocy ekspertów, którzy dopilnują spłaty Twoich należności

Od lat wspieramy firmy działające w sektorze medycznym, dostarczające towar lub świadczące usługi dla publicznego sektora medycznego. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej i z większym spokojem prowadzić swój biznes, zadzwoń lub napisz do nas:

☎   607 757 757

📧 tbn@dogmatystemy.pl

Podpowiemy Tobie, w jaki sposób zapanować nad sytuacją, która, na pierwszy rzut oka, wydaje się bardzo trudna. Doradzimy też, co należy zrobić, by, pomimo braku zapłaty za faktury, zachować ciągłość dostaw i zabezpieczyć swoją firmę przed stratami.

Dobrego zarządzania firmowymi pieniędzmi!

Zobacz, co inni zyskali dzięki naszemu wsparciu:

 

Kinga Janus

Dyrektor działu Sprzedaży

i Obsługi Klienta w rodzinnej firmie

Dogmat Systemy S.A.

Zobacz też: Zadłużenie Szpitali – Dostawcy Mają Kłopot

[1]Źródło: “Dziennik Gazeta Prawna” Rosnące płace i koszty pogrążają część szpitali. 11.04.2019 r.

Wesprzyj i udostępnij!

Copyrights ©2018: Dogmat Systemy | Project by GateOpen

Wesprzyj i udostępnij!

Chroń swój interes i odbierz 10% zniżkę!

Zapisz się do newslettera, płać mniej za dochodzenie należności i bądź na bieżąco z wiedzą, dzięki której ochronisz swoje finanse i poczujesz spokój.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002 r. Nr 101 poz. 926, z późn. zm.)