Firmy Rodzinne w Polsce

Firmy Rodzinne w Polsce

Firmy Rodzinne w Polsce – Wsparcie, Wzajemne Zaufanie, Wyzwania Na Kolejne Lata!

Firmy Rodzinne mają liczebną przewagę: stanowią 60% z około 2,2 mln czynnych przedsiębiorstw zarejestrowanych w Polsce[1]. Wniosek jest oczywisty: większość średnich, małych i mikroprzedsiębiorstw to firmy rodzinne, które napędzają polską gospodarkę. Rodzinne przedsiębiorstwa oprócz pokoleniowej tradycji przedsiębiorczości, przekazywanej najbliższym członkom rodziny, charakteryzują się również wzajemnym zaufaniem. Mierzą się z podobnymi wyzwaniami. Wspierają się w rozwoju. Szczególnie widzimy to, kiedy stery przejmuje nowe pokolenie (sukcesorzy), pokolenie, dla którego innowacyjność gra bardzo ważną rolę w dalszym rozwoju. Jakie są firmy rodzinne w Polsce? Dlaczego klienci im ufają? Piszemy o tym w niniejszym tekście.

Najbliższe 2 lata

Badanie przeprowadzone przez KPMG wskazuje na kilka zagadnień, które przez najbliższe dwa lata będą ważne dla firm rodzinnych. Będzie to:

 • zwiększenie zyskowności (38% wskazań)
 • przyciągnięcie nowych, utalentowanych pracowników (35%)
 • zwiększenie przychodów (32%)

Ponadto polskie firmy rodzinne w najbliższym roku przygotowują się do inwestycji w:

 • swoją firmę (80%)
 • kapitał ludzki (78%)
 • nowe technologie (76%)[2]

Pracowitość, zaradność, uczciwość

Prowadzenie firmy rodzinnej opiera się na wartościach, które przekazywane są następnym pokoleniom a także samym pracownikom. Według badania przeprowadzonego przez Fundację Firm Rodzinnych najczęściej wskazywanymi w badaniu wartościami są:

 • pracowitość
 • zaradność
 • uczciwość

Tak naprawdę są to podstawowe wartości, którymi powinny kierować się wszystkie firmy, bez względu na ich wielkość czy rodzaj prowadzonej działalności.

Jako firma Dogmat Systemy podpisujemy się pod statystykami wynikającymi z przeprowadzonych badań. Z pewnością możemy potwierdzić, że przez 20 lat naszej działalności kierowaliśmy się wskazanymi wartościami. Jak każda z firm rodzinnych wiemy, że tylko uczciwą i rzetelną pracą osiągniemy zamierzone cele. Od początku działalności ważny dla nas był kręgosłup moralny oraz rzetelność. Naszą siłą jest rodzina, do której należą także wszyscy pracownicy, którzy znajdują się na naszym „Dogmatowym” pokładzie.

Zaufanie do firm rodzinnych

Potwierdzamy również, że zaufanie do przedstawicieli firm rodzinnych rośnie (najwyższy wskaźnik wśród badania przeprowadzonego przez FFR). Badania mówią, że:

 • z chęcią korzystamy z usług czy zakupu towarów oferowanych przez firmy rodzinne, dla 48% klientów ma to ogromne znaczenie i przyczynia się do skorzystania z oferty
 • ponad 51 % zdecydowanie rekomenduje rodzinie i najbliższym produkty i usługi świadczone przez firmy rodzinne
 • 60% badanych ma poczucie, że sam właściciel firmy pilnuje jakości produktu/usługi
 • a, co najważniejsze, ponad 37% badanych osób jest gotowych więcej zapłacić za produkt i usługę, ponieważ oferuje je firma rodzinna[3].

Podsumowanie

Rodzinność w prowadzeniu firmy ma ogromne znaczenie. Wiąże się z wieloma wyzwaniami. Równocześnie ludzie ufają firmom tworzonym z pokolenia na pokolenie.

Rodzinne firmy są popularne nie tylko wśród klientów, ale, coraz częściej, również wśród młodych i ambitnych pracowników, którzy chcą się rozwijać w stabilnej firmie z wartościami, która stawia na rozwój kapitału ludzkiego czy nowych technologii.

Życzymy firmom rodzinnym rozwoju w każdej biznesowej płaszczyźnie oraz tego, by wartości, którymi od lat się kierują z powodzeniem przekazywali kolejnym pokoleniom (sukcesorom).

Kinga Janus
Dyrektor Działu Sprzedaży
w firmie rodzinnej
Dogmat Systemy S.A.

Dogmat Systemy Firma Rodzinna Roku

[1]Źródło: Fundacja Firmy Rodzinne
[2]Źródło: Raport: Barometr firm rodzinnych. Kierunek – innowacje. Edycja 2018
[3]Polacy o firmach Rodzinnych IV, Raport Fundacji Firm Rodzinnych

Wesprzyj i udostępnij!

Copyrights ©2018: Dogmat Systemy | Project by GateOpen

Wesprzyj i udostępnij!

Przygotowaliśmy dla Ciebie Kalkulator Przedsiębiorcy. Dzięki niemu szybko sprawdzisz, czy tracisz firmowe pieniądze i jak możesz to zmienić.

Akceptuję regulamin. Przeczytaj.

Zgoda na kontakt mailowy Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie e-mail informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Dogmat Systemy S.A. odbieranych na telekomunikacyjnych urządzeniach końcowych w szczególności takich jak telefon, komputer, tablet lub smartfon. Udzielona w tym miejscu zgoda może być przeze mnie odwołana w każdej chwili.
Zgoda na przetwarzanie danych Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w rozumieniu prawa ochrony danych osobowych oraz ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne we wskazanych wyżej celach marketingowych przez Dogmat Systemy S.A. i oświadczam, iż podanie przeze mnie danych osobowych jest dobrowolne oraz iż zostałem poinformowany o prawie żądania dostępu do moich danych osobowych, ich zmiany oraz usunięcia.
Zgoda na kontakt telefoniczny Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez Dogmat Systemy S.A. telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, w tym telefonów, komputerów, tabletów lub smartfonów, dla celów marketingu bezpośredniego przedstawionego w komunikacji głosowej na podany przeze mnie numer. Udzielona w tym miejscu zgoda może być przeze mnie odwołana w każdej chwili.

Kliknij w ikonę i pobierz

Kalkularor Przedsiębiorcy