Jakie koszty poniesie wierzyciel rozpoczynając egzekucję komorniczą? Kierując sprawę do komornika, niestety to wierzyciel musi ponieść koszty z tytułu rozpoczęcia egzekucji. Kiedy i w jakiej wysokości, opiszemy w dzisiejszej porcji wiedzy.
Skierowanie sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego może nastąpić dopiero po uprawomocnieniu się nakazu zapłaty i opatrzeniu go klauzulą wykonalności.
W tym przypadku również na wierzyciela czekają dodatkowe koszty, które na tym etapie musi sam pokryć. Oczywiście, jak to bywa z kosztami w sporze z dłużnikiem, również te koszty zostaną zwrócone przez dłużnika. Warunek jest taki sam jak zawsze – dłużnik musi być wypłacalny i Komornik Sądowy musi mieć z czego dokonać potrąceń. Pamiętajmy również, że koszty egzekucyjne, zarówno te należne wierzycielowi, jak i samemu Komornikowi Sądowemu, co do zasady mają pierwszeństwo przed innymi należnościami.
Jakie koszty poniesie wierzyciel rozpoczynając egzekucję komorniczą?
Jednym z kosztów, który powstanie zawsze i to zaraz po złożeniu wniosku o wszczęcie egzekucji jest zaliczka na wydatki Komornika Sądowego. W skład tej zaliczki wchodzą m.in.:
- należności za korespondencję jaką będzie wysyłał w toku postępowania Komornik Sądowy. W tym są również opłaty urzędowe jakie Komornik Sądowy musi ponieść kierując zapytania do różnych instytucji państwowych.
- dodatkowy koszt, który obowiązuje dopiero od kilku lat to koszt związany z utrwaleniem czynności terenowych Komornika Sądowego. W praktyce Komornik Sądowy w pierwszej kolejności wzywa o zaliczkę na koszty korespondencji i koszty zapytań i zaliczka ta wynosi około 100 – 150 zł. W sytuacji, w której skierowane zapytania okażą się bezskuteczne, a wierzyciel będzie życzył sobie, aby Komornik Sądowy osobiście udał się do dłużnika z wizytą, wezwie do opłacenia dodatkowej zaliczki w kwocie około 100 – 150 zł.
Bez wątpienia, zaliczki te wierzyciel musi pokryć obligatoryjnie, bowiem bez nich Komornik Sądowy nie podejmie żadnych czynności w sprawie. Co więcej, jeśli wierzyciel nie pokryje tych zaliczek w ciągu 6 miesięcy, Komornik Sądowy ma prawo umorzyć postępowanie egzekucyjne i to z winy wierzyciela i obciążyć go opłatą stosunkową w wysokości 5 % całości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania.
Dodatkowe koszty, które poniesie wierzyciel rozpoczynając egzekucję komorniczą?
Niestety ww. koszty to nie wszystkie opłaty jakimi może zostać obciążony wierzyciel. Po pierwsze, jeśli Komornik Sądowy umorzy postępowanie egzekucyjne z uwagi na bezskuteczność, a jego koszty były wyższe jak wysokość wpłaconej zaliczki, przeniesie on je na wierzyciela i wezwie do ich pokrycia. Po drugie, jeśli wierzyciel złoży wniosek o umorzenie egzekucji, Komornik Sądowy nałoży na niego opłatę stosunkową w wysokości 5 % całości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania.
Z jakimi jeszcze opłatami może spotkać się wierzyciel rozpoczynając egzekucję komorniczą?
Opłata egzekucyjna 10%:
- obciąża dłużnika i jest potrącana wraz z potrąceniami należności
- wyliczana jest od całej kwoty jakiej dochodzi wierzyciel od dłużnika
- jest ona należna Komornikowi Sądowemu
Opłata egzekucyjna 3%:
- zastępuję opłatę 10 % i obciąża dłużnika i jest potrącana wraz z potrąceniami należności, przy czym wyłącznie w sytuacji, kiedy dłużnik w ciągu miesiąca od uzyskania informacji o wszczęciu postępowania spłacą część lub całość zadłużenia
Opłata stosunkowa 5%:
- obciąża wierzyciela przy umorzeniu egzekucji (z wyjątkami wskazanymi w ustawie o kosztach komorniczych)
- obciąża dłużnika, jeśli wierzyciel wystąpi o umorzenie egzekucji, po czym wykaże, że dłużnik w ciągu miesiąca od umorzenia spłacił zadłużenie lub zawarł z wierzycielem porozumienie w zakresie jego spłaty
Opłata stosunkowa 10%:
- płaci ją wierzyciel, jeżeli wszczęcie postępowania okaże się bezzasadne
Opłaty dodatkowe obciążające wierzyciela, które zwraca dłużnik przy skutecznej egzekucji:
- wniosek o wszczęcie egzekucji rzeczy ruchomej – 400 zł
- opłata za utrudnianie czynności komorniczych – 1000 zł
- wniosek o wprowadzenie syndyka lub zarządcy – 400 zł
- opłata za sporządzenie protokołu stanu faktycznego – 400 zł
- doręczenie pisma przez komornika – 40 zł
- wniosek o zabezpieczenie spadku i sporządzenie spisu inwentarza – 400 zł
- dodatkowy wniosek o wszczęcie egzekucji wprowadzenia w posiadanie nieruchomości – 1500 zł
- wniosek o wszczęcie egzekucji wprowadzenia w posiadanie innej nieruchomości lub opróżnienia lokalu – 2000 zł
Czy nałożone przez Komornika Sądowego opłaty trzeba bezwzględnie uiścić?
Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź – TAK. Bezsprzecznie opłaty te trzeba zapłacić. Jeśli wierzyciel ich nie opłaci to automatycznie stanie się on dłużnikiem Komornika Sądowego. Co więcej, Komornik Sądowy ma znacznie łatwiej jak standardowy wierzyciel, bo on tych opłat nie musi dochodzić w żaden sposób na drodze postępowania sądowego. Może on bowiem na podstawie samego postanowienia o obciążeniu wierzyciela kosztami, przymusowo je egzekwować. Na przykład poprzez zajęcie wynagrodzenia za pracę, zajęcia rachunków bankowych, czy każdy inny dozwolony prawnie sposób.
Kolejny koszt jaki poniesie wierzyciel to obciążenie opłatą stosunkową w wysokości 5 % całości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania w sytuacji, w której egzekucja jest bezskuteczna.
Ta możliwość powstała wraz z dużą nowelizacją ustawy o kosztach komorniczych. Uzasadnienie jest następujące: Komornik Sądowy nie może ponosić ryzyka niewypłacalności dłużnika. W związku z tym koszty, które poniesie nie mogą być jego kosztami. Ministerstwo Sprawiedliwości wskazuje przy tym, że najwłaściwszym podmiotem, który opłaty te powinien ponosić jest dłużnik, jednak w sytuacji, w której jest on niewypłacany jest to niemożliwe. Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości, w takiej sytuacji, jedynym rozwiązaniem jest obciążenie tymi kosztami wierzyciela, bo to na nim spoczywa też ryzyko prowadzenia działalności.
Od konieczności poniesienia tych opłat istnieją pewne wyjątki. Przepisy ustawy o kosztach komorniczych różnicują bowiem sytuację wierzycieli masowych, tj. takich, którzy zajmują się obrotem wierzytelnościami w sposób zawodowy i sytuację pozostałych przedsiębiorców. Ci ostatni na zasadzie wyłączenia przewidzianego w art. 29 ust. 5 pkt 3 lit. a ustawy o kosztach komorniczych korzystają ze zwolnienia z opłaty pobieranej na podstawie art. 29 ust. 4. Uzasadnieniem różnicowania sytuacji prawnej tych podmiotów jest bardziej restrykcyjne traktowanie tych, które zawodowo i dla zysku zajmują się obrotem wierzytelnościami, albowiem oni mają większe możliwości przewidzenia skutku egzekucji.
Czy wprowadzone rozwiązania dotyczące kosztów z tytułu egzekucji komorniczej są prawidłowe?
Niewątpliwie, odpowiedź na to pytanie będzie różna. Dla Komorników Sądowych, jak i Skarbu Państwa jest to dobre rozwiązanie, bo ogranicza ich koszty. Dla wierzycieli z kolei na pewno jest to rozwiązanie mocno krzywdzące. Z pewnością wprowadzone zmiany sprawiły, że postępowanie egzekucyjne jest droższe. Co sprawia, że wierzyciele często rezygnują z dochodzenia swoich należności, obawiając się kolejnych, czasami wcale niemałych kosztów. Obciążanie opłatami egzekucyjnymi wierzycieli, którzy przecież już stracili na kontrakcie z nierzetelnym podmiotem, a mimo to muszą zwiększać stratę. Ponoszą koszty odzyskania długu, co z pewnością nie sprzyja obrotowi gospodarczemu i zaburza płynność finansową przedsiębiorców.
Podsumowanie
Rozważając skierowanie sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego, ponosząc dodatkowe koszty z tytułu prowadzenia egzekucji, radzimy zweryfikować sytuację majątkową dłużnika, zlecając przygotowanie raportu majątkowego.
Przede wszystkim to dzięki raportowi o stanie majątku dłużnika pozyskamy wiedzę, czy inwestując w kolejne opłaty z tytułu egzekucji komorniczej, uzyskamy ich zwrot wraz z należnością główną oraz wszystkimi dotąd zainwestowanymi środkami w postępowanie sądowe. A zatem, sprawdzajmy i miejmy pewność, że zainwestowane środki w postępowanie sądowo-egzekucyjne wrócą do nas razem z należnością główną, dla której rozpoczęliśmy postępowanie.
Spójrz co możemy dla Ciebie zrobić?
A jeżeli i Ty chciałbyś skorzystać z naszego wsparcia, sprawdzić jak działamy i jaką skuteczność osiągamy.
Zapraszamy Cię do kontaktu:
☎ 722 33 55 33 lub 61 651 20 25
sekretariat@e-kancelariaprawna.com.pl
Możesz również skorzystać z konsultacji prawnych, związanych z weryfikacją lub sporządzeniem umów współpracy i ich zabezpieczeniem.
Dogmat Systemy Services
Kinga Janus
Dyrektor Działu Sprzedaży
i Obsługi Klienta w rodzinnej firmie
Dogmat Systemy Services Sp z o.o.
Jesteśmy po to, by ułatwiać Twoją pracę. Zacznij działać już od dziś!
☎ 722 33 55 33 lub 61 651 20 25 sekretariat@e-kancelariaprawna.com.pl
Sięgaj po więcej:
Wysokość odsetek w transakcjach handlowych od 01 stycznia 2023 r.
Pełnomocnik Procesowy – Kiedy i Dlaczego Warto?
Pobierz gotowy wzór Umowy
Wysokich Lotów!
Dogmat Systemy Services