Polubowna Restrukturyzacja Zadłużenia – Ulga
Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło Ci się zaakceptować prośbę zadłużonego klienta i wyraziłeś zgodę na ratalne rozłożenie zobowiązania, którego ten nie mógł uregulować w terminie, to prawdopodobnie uczestniczyłeś w procesie polubownej restrukturyzacji zadłużenia powstałej u Twojego klienta. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na pytania: czym jest polubowna restrukturyzacja powstałego zadłużenia i dlaczego warto rozmawiać z wierzycielami i rozpocząć proces polubownej restrukturyzacji.
Czym jest polubowna restrukturyzacja zadłużenia?
Polubowna restrukturyzacja zadłużenia to uznanie powstałego długu przez zadłużonego klienta /dłużnika/ i chęć polubownego rozwiązania trudnej sytuacji. Zadłużony klient pomimo podbramkowej sytuacji, w której się znalazł, dobrowolnie chce uregulować powstałe zobowiązania w odpowiednich uzgodnionych z wierzycielem terminach. Jednym słowem, polubowna restrukturyzacja zadłużenia wydłuża okres spłaty powstałych zobowiązań.
Polubowna restrukturyzacja – od czego zacząć?
Polubowną restrukturyzację możesz rozpocząć znaczniej szybciej niż sądową, w chwili gdy zauważasz, że tracisz płynność finansową, a nowe umowy, które zawarłeś, zapewnią Ci środki dopiero w następnych miesiącach. Nawet jeżeli skorzystasz z opcji finansowania i wcześniej otrzymasz środki za wystawione przez Ciebie faktury, nie pokryją one w 100% wszystkich Twoich zobowiązań, nie mówiąc o bieżącym utrzymaniu firmy.
Ważne jest również przeanalizowanie Twoich nieuregulowanych należności, w dużej części brak terminowej spłaty i brak systematycznego ich monitorowania przyczynia się do sporych kłopotów finansowych i utraty płynności finansowej firmy.
Jak rozmawiać z wierzycielem?
Przed rozpoczęciem rozmów rekomenduję przeanalizowanie sytuacji oraz możliwości finansowych, które określą kierunek działania, w szczególności:
- Określenie terminu, w którym firma będzie mogła uregulować swoje zobowiązanie
- Przygotowanie wzoru porozumienia spłaty zaległości (wzór ugody wraz z harmonogramem). Pobierz wzór porozumienia spłaty (ugody) – link znajdziesz na końcu artykułu
- Przygotowanie dokumentów finansowych, o które może poprosić wierzyciel, ale o tym za moment
Pamiętaj, że złożona przez Ciebie deklaracja, powinna być dotrzymana. Dlatego też ważne jest dokładne oszacowanie możliwości terminowej spłaty rat zawartych w harmonogramie.
O co może poprosić wierzyciel?
Wierzyciele, którzy są skłonni do rozmowy i polubownych negocjacji dotyczących spłaty powstałego zadłużenia, z dużym prawdopodobieństwem, poproszą Cię o następujące dokumenty, uwiarygadniające powstałą sytuację. Na tej podstawie obiektywnie i pewnie podejmą decyzję. Będą to:
- Bieżące dokumenty finansowe, w przypadku działalności gospodarczej uwzględnienie stanu należności oraz zobowiązań
- Informacje o zwartych umowach leasingowych, faktoringowych itp.
- Zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami wobec ZUS i US (jeżeli również rozłożyłeś spłatę zobowiązań na raty, poinformuj o tym wierzyciela)
- Prognozowane przychody, które pomogą w regulowaniu rat zgodnie z harmonogramem
- Plan polubownej restrukturyzacji (jeżeli został przygotowany)
- Propozycję zabezpieczenia na poczet zawieranej ugody. Szczególnie w przypadku sporych kwot, rozważ stosowne zabezpieczenie, które zagwarantuje wierzycielowi odzyskanie pieniędzy. W przypadku niedotrzymania warunków zawartej ugody, wierzyciel będzie miał pewność, że przedstawione zabezpieczenie jest gwarantem otrzymania należnych mu pieniędzy. Znacznie szybciej podejmie decyzję i zgodzi się na przyjęcie zaproponowanego przez Ciebie harmonogramu spłat
O zabezpieczeniach poczytaj tutaj: Zabezpieczenie Umowy
Pamiętaj!
Jeżeli wierzyciel poprosi Cię o dodatkowe materiały w celu rozpatrzenia Twojej prośby, to znaczy, że również chce Tobie pomóc i polubownie rozwiązać powstałe problemy. Na podstawie przedstawionych dokumentów łatwiej mu będzie podjąć decyzję.
Polubowna restrukturyzacja – zysk
Co zyskasz przeprowadzając polubowną restrukturyzację? Zobacz:
- Możliwość szybkiego wyjścia z powstałej sytuacji
- Wyeliminujesz dodatkowe koszty związanie z prawnym dochodzeniem należności przez wierzycieli
- Negocjując warunki spłaty możesz do minimum ograniczyć należne wierzycielowi opłaty z tytułu nieterminowego uregulowania należności
- Partnera godnego zaufania
- Doświadczenie i satysfakcję, że pomimo sytuacji, w której znalazła się Twoja firma, potrafiłeś stawić czoła problemom, wyjść z nich i dalej rozwijać biznes
Jeżeli tracisz przysłowiowy grunt pod nogami, zacznij rozmawiać z wierzycielami i rozpocznij polubowną restrukturyzację zadłużenia. Kolejne finansowania faktur, które oferuje rynek, nie wybawią Cię z opresji, a wręcz przeciwnie, mogą pogrążyć Twoją firmę w jeszcze większym stopniu. Wtedy ciężko będzie wyjść na prostą. Dbaj o płynność finansową każdego dnia, monitoruj należności i szybciej reaguj na powstałe zadłużenia. Nie doprowadzaj do nawarstwiania się problemów. Zacznij działać już od dziś.
Jesteśmy po to by pomagać, wskazywać drogę i dbać o powrót Twojej płynności finansowej. Pomagamy rozwiązywać problemy, z którymi nie każdy może sobie poradzić. Jesteśmy w tym ekspertami. Skontaktuj się i przekonaj. Wiedz więcej, działaj szybciej i zyskuj.
Skontaktuj się z nami:
Zadzwoń: ☎ 722 33 55 33 lub napisz: ?tbn@dogmatsystemy.pl
Już teraz zapraszamy Cię na kontynuację tematu dotyczącego restrukturyzacji zadłużenia, już za tydzień opowiemy o sądowych postępowaniach restrukturyzacyjnych.
Kinga Janus
Dyrektor działu Sprzedaży
i Obsługi Klienta w rodzinnej firmie
Dogmat Systemy S.A.
Jesteśmy po to, by ułatwiać pracę polskim przedsiębiorcom. Zacznij działać już od dziś!
Sięgaj po więcej:
Do Kiedy Możesz Dochodzić Swoich Wierzytelności
Popraw Płynność Finansową – Wiedza
Pobierz gotowy wzór ugody
Wysokich Lotów!