Kiedy pozew w sądzie został już złożony, zaczynamy zastanawiać się ile czasu może trwać procesowanie naszej sprawy? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi?! Może to trwać kilka tygodni, ale równie dobrze kilka miesięcy, a nawet kilka lat. Nie ma również prostej odpowiedzi od czego zależy czas trwania postępowania.
Czy trudność sprawy ma wpływ na przewlekłość procesu?
Zasadniczo, można by powiedzieć, że czym bardziej skomplikowana sprawa, tym czas jej trwania jest dłuższy. W praktyce jednak takie uproszczenie się nie sprawdza. Są bowiem sprawy bardzo trudne, które kończą się szybko, a są też sprawy bardzo proste i oczywiste, które ciągną się latami.
Istnieje również błędne przekonanie, że czas trwania sprawy zależy od chęci i zaangażowania pełnomocnika procesowego. W praktyce jednak, to akurat, nie ma właściwie żadnego znaczenia. Każdy z pełnomocników procesowych związany jest tymi samym terminami ustawowymi czy sądowym i nie ma tutaj wyjątków.
Pozew w sądzie – powody przewlekłości postępowań?
Co zatem powoduje, że postępowania mogą się toczyć latami? Zmiennych jest tutaj wiele, ale w szczególności wpływ na to mają dwie kwestie wskazane poniżej.
Pozew w sądzie – dłuższy czas oczekiwania w większych miastach
Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że np. sąd w Warszawie, czy w Krakowie ma dużo więcej spraw jak sąd w niewielkim mieście. Oczywiście, w takim sądzie w Warszawie jest więcej pracowników i zawodowych sędziów.
Niestety jednak ich ilość nie jest proporcjonalnie większa do ilości spraw, jakie są do nich kierowane. W sądach jest zdecydowanie za mało sędziów zawodowych, a Ci którzy są mają przydzielone takie ilości spraw, że nie są w stanie zajmować się nimi na bieżąco.
Złożony pozew w sądzie i aktywność dłużnika
To jest największa trudność w przewlekłości postępowań w polskich sądach.
Przepisy są tak skonstruowane, że dają dłużnikowi bardzo wiele możliwości, aby przedłużać postepowanie:
- mogą oni składać pisma z brakami formalnymi, do uzupełnienia, których będą wzywani
- mają możliwości składania sprzeciwów, zażaleń, apelacji itp.
To wszystko powoduje, że pozwany, który skorzystał ze wsparcia pełnomocnika procesowego, może przedłużać merytoryczne prowadzenie postępowania miesiącami, a przy powolności pracy sądów, niekiedy nawet i latami.
Zniesienie fikcji doręczeń w przypadku osób fizycznych i działalności gospodarczych
Bardzo boleśnie odczuwalnym, nie tylko przez powodów, ale też przez samych sędziów, jest zniesienie w 2019 r. tzw. fikcji doręczeń w stosunku do podmiotów innych jak spółki prawa handlowego.
W uproszczeniu można przyjąć, że przed zmianą przepisów, jeśli pozwany nie odebrał kierowanego do niego nakazu zapłaty, ten po 14 dniach awizowania wracał do sądu i był traktowany jako odebrany.
Teraz, aby list był traktowany jako odebrany, musi zostać faktycznie odebrany. Konsekwencją tego jest to, że jeśli pozwany nie odbierze nakazu zapłaty, nakaz wraca do sądu. Sąd z kolei ma obowiązek podjęcia próby doręczenia nakazu przy pomocy Komornika Sądowego. Dodajmy jeszcze, że wszystko odbywa się za pośrednictwem powoda.
Niedoręczony nakaz – praktyka sądów
Co robi sąd?
- Pakuje nieodebrany nakaz zapłaty w zaplombowaną kopertę. wydaje zarządzenie o zobowiązaniu do doręczenia nakazu zapłaty przez Komornika Sądowego.
- Wysyła takie zarządzenie wraz z kopertą do strony powodowej, która z kolei musi sporządzić i wysłać wniosek do Komornika Sądowego o doręczenie nakazu zapłaty, do którego załączy zaplombowaną kopertę.
Co robi komornik sądowy?
- Komornik Sądowy zobowiązany jest osobiście jechać do dłużnika i doręczyć mu nakaz zapłaty. Następnie sporządza postanowienie o doręczeniu nakazu zapłaty i odsyła je do strony powodowej, a na to wszystko ma 3 miesiące.
- Powód z kolei ponownie sporządza pismo do sądu, w którym wskazuje, że nakaz został doręczony i załącza postanowienie Komornika Sądowego.
UWAGA! Największa trudność pojawia się, kiedy Komornikowi Sądowemu nie uda się doręczyć nakazu zapłaty – wtedy bowiem powstaje konieczność ustanowienia kuratora do doręczeń, a to trwa kolejne miesiące.
Podsumowując, brak sędziów, chaos w przepisach i zła organizacja sądownictwa – to wszystko powoduje coraz dłuższe prowadzenie postępowań.
Jednak, chcemy również uspokoić wierzycieli, ponieważ z doświadczenia wiemy, że spraw, które trwają latami ze względu na ich celowe wydłużanie jest zdecydowanie mniej w całym portfelu procesowanych wierzytelności, stanowią one zaledwie 10%.
Systematycznie dochodząc należności na drodze postępowania sądowego wiemy, że sądowe procesowanie sprawy, trwa standardowo od 6 do 9 miesięcy. Zaczynając od:
- Przygotowania i złożenia pozwu.
- Po ok. 4 – 6 miesiącach otrzymujemy prawomocny nakaz zapłaty.
- Po uprawomocnieniu się nakazu występujemy do sądu o klauzulę wykonalności.
- Po otrzymaniu tytułu wykonawczego, kierujemy wniosek do komornika i nadzorujemy proces egzekucji komorniczej aż do ostatecznej spłaty.
To bez wątpienia dobra decyzja i dobrze zagospodarowany czas, w którym wierzyciel otrzyma prawomocny tytuł wykonawczy, który uprawni go do prawnego dochodzenia należności, nie czekając na kolejne deklaracje, z których dłużnik nie wywiąże się po raz kolejny.
Opisana sytuacja jest nam szczególnie znana w przypadku dochodzenia należności szpitalnych. W wielu przypadkach spłata zobowiązań przez szpitale publiczne następuje dopiero po uzyskaniu prawomocnego tytułu wykonawczego.
Dlatego, warto rozpocząć prawne dochodzenie należności z pomocą doświadczonego prawnika, który od początku do końca (do ostatecznej spłaty) będzie reprezentował wierzyciela w jego sądowo-egzekucyjnym dochodzeniu należności.
Spójrz co możemy dla Ciebie zrobić?
A jeżeli i Ty chciałbyś skorzystać z naszego wsparcia, sprawdzić jak działamy i jaką skuteczność osiągamy.
Zapraszamy Cię do kontaktu:
☎ 722 33 55 33 lub 61 651 20 25
sekretariat@e-kancelariaprawna.com.pl
Możesz również skorzystać z konsultacji prawnych, związanych z weryfikacją lub sporządzeniem umów współpracy i ich zabezpieczeniem.
Dogmat Systemy Services
Kinga Janus
Dyrektor Działu Sprzedaży
i Obsługi Klienta w rodzinnej firmie
Dogmat Systemy Services Sp z o.o.
Jesteśmy po to, by ułatwiać Twoją pracę. Zacznij działać już od dziś!
☎ 722 33 55 33 lub 61 651 20 25 sekretariat@e-kancelariaprawna.com.pl
Sięgaj po więcej:
Wysokość odsetek w transakcjach handlowych od 01 stycznia 2023 r.
Pełnomocnik Procesowy – Kiedy i Dlaczego Warto?
Pobierz gotowy wzór Umowy
Wysokich Lotów!
Dogmat Systemy Services