Rząd zaproponował zmiany ograniczające zjawisko zatoru płatniczego.
To dobra wiadomość dla przedsiębiorców borykających się na co dzień z nieterminowym otrzymywaniem należności od swoich Kontrahentów. Systematycznie powtarzająca się sytuacja doprowadza firmy do zatoru płatniczego, a w konsekwencji do utraty płynności finansowej.
Dla microprzedsiębiorcy wystarczy brak zapłaty za jedną „solidną fakturę”, która powoduje blokadę środków i w konsekwencji wpływa na nieterminową zapłatę większości jego zobowiązań. Sytuacja ta automatycznie przenosi się na kolejnych Kontrahentów współpracujących ze sobą. Niestety jest to powtarzająca się uciążliwość w prowadzeniu każdego biznesu. To łańcuszek zdarzeń, który w ostateczności może doprowadzić firmę nawet do bankructwa.
Problem z pojawiającym się zjawiskiem zatoru płatniczego sygnalizuje blisko 50 % przedsiębiorców, wg badań BIG INFO MONITOR od 40% do 50 % firm boryka się z nierzetelnymi Kontrahentami, którzy nie regulują na czas swoich zobowiązań. Ponadto 8 na 10 przedsiębiorców świadomie przeciąga uregulowanie swoich zobowiązań, tłumacząc, że nie płacą bo im też nie zapłacili.[1]
Zgodnie z projektem ustawy – rząd chce polepszyć sytuację przedsiębiorców i ograniczyć zjawisko zatoru płatniczego, wprowadzając uproszczenia w prawie podatkowym i gospodarczym.
Ustawa zakłada, że:
Wierzyciel w ciągu 120 dni od terminu wyznaczonego na fakturze lub w zawartej umowie, nie otrzyma płatności oraz nie sprzeda tej wierzytelności w podanym terminie, wówczas:
- Będzie miał możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania o zaległą kwotę
- W konsekwencji zapłaci niższy podatek dochodowy
Dłużnik natomiast:
- Nie będzie mógł zaliczyć w koszty nieuregulowanej faktury
- Zobowiązany będzie do zwiększenia podstawy opodatkowania
- W konsekwencji zapłaci wyższy podatek dochodowy
Jesteśmy dobrej myśli, że zaproponowane zmiany zmobilizują do terminowości niesolidne firmy lub firmy, które z „przyzwyczajenia” nieterminowo regulowały swoje zobowiązania. Pomoże to zwłaszcza micro i małym przedsiębiorcom ograniczać zjawisko powtarzającego się zatoru płatniczego.
Kinga Janus
Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu
Dogmat systemy S.A.
[1] Dane na podstawie Raportu BIG InfoMonitor (11.2016) oraz KRD (07.2017)