Projekt Ograniczający Zjawisko Zatoru Płatniczego

Projekt Ograniczający Zjawisko Zatoru Płatniczego

Rząd zaproponował zmiany ograniczające zjawisko zatoru płatniczego.

To dobra wiadomość dla przedsiębiorców borykających się na co dzień z nieterminowym otrzymywaniem należności od swoich Kontrahentów. Systematycznie powtarzająca się sytuacja doprowadza firmy do zatoru płatniczego, a w konsekwencji do utraty płynności finansowej.

Dla microprzedsiębiorcy wystarczy brak zapłaty za jedną „solidną fakturę”, która powoduje blokadę środków i w konsekwencji wpływa na nieterminową zapłatę większości jego zobowiązań. Sytuacja ta automatycznie przenosi się na kolejnych Kontrahentów współpracujących ze sobą. Niestety jest to powtarzająca się uciążliwość w prowadzeniu każdego biznesu. To łańcuszek zdarzeń, który w ostateczności może doprowadzić firmę nawet do bankructwa.

Problem z pojawiającym się zjawiskiem zatoru płatniczego sygnalizuje blisko 50 % przedsiębiorców, wg badań BIG INFO MONITOR od 40% do 50 % firm boryka się z nierzetelnymi Kontrahentami, którzy nie regulują na czas swoich zobowiązań. Ponadto 8 na 10 przedsiębiorców świadomie przeciąga uregulowanie swoich zobowiązań, tłumacząc, że nie płacą bo im też nie zapłacili.[1]

Zgodnie z projektem ustawy – rząd chce polepszyć sytuację przedsiębiorców i ograniczyć zjawisko zatoru płatniczego, wprowadzając uproszczenia w prawie podatkowym i gospodarczym.

Ustawa zakłada, że:

Wierzyciel  w ciągu 120 dni od terminu wyznaczonego na fakturze lub w zawartej umowie, nie otrzyma płatności oraz nie sprzeda tej wierzytelności w podanym terminie, wówczas:

  • Będzie miał możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania o zaległą kwotę
  • W konsekwencji zapłaci niższy podatek dochodowy

Dłużnik natomiast:

  • Nie będzie mógł zaliczyć w koszty nieuregulowanej faktury
  • Zobowiązany będzie do zwiększenia podstawy opodatkowania
  • W konsekwencji zapłaci wyższy podatek dochodowy

Jesteśmy dobrej myśli, że zaproponowane zmiany zmobilizują do terminowości niesolidne firmy lub firmy, które z „przyzwyczajenia” nieterminowo regulowały swoje zobowiązania.  Pomoże to zwłaszcza micro i małym przedsiębiorcom ograniczać zjawisko powtarzającego się zatoru płatniczego.

Kinga Janus
Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu
Dogmat systemy S.A.

[1] Dane na podstawie Raportu BIG InfoMonitor (11.2016) oraz KRD (07.2017)

Wesprzyj i udostępnij!

Copyrights ©2018: Dogmat Systemy | Project by GateOpen

Wesprzyj i udostępnij!

Przygotowaliśmy dla Ciebie Kalkulator Przedsiębiorcy. Dzięki niemu szybko sprawdzisz, czy tracisz firmowe pieniądze i jak możesz to zmienić.

Akceptuję regulamin. Przeczytaj.

Zgoda na kontakt mailowy Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie e-mail informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Dogmat Systemy S.A. odbieranych na telekomunikacyjnych urządzeniach końcowych w szczególności takich jak telefon, komputer, tablet lub smartfon. Udzielona w tym miejscu zgoda może być przeze mnie odwołana w każdej chwili.
Zgoda na przetwarzanie danych Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w rozumieniu prawa ochrony danych osobowych oraz ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne we wskazanych wyżej celach marketingowych przez Dogmat Systemy S.A. i oświadczam, iż podanie przeze mnie danych osobowych jest dobrowolne oraz iż zostałem poinformowany o prawie żądania dostępu do moich danych osobowych, ich zmiany oraz usunięcia.
Zgoda na kontakt telefoniczny Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez Dogmat Systemy S.A. telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, w tym telefonów, komputerów, tabletów lub smartfonów, dla celów marketingu bezpośredniego przedstawionego w komunikacji głosowej na podany przeze mnie numer. Udzielona w tym miejscu zgoda może być przeze mnie odwołana w każdej chwili.

Kliknij w ikonę i pobierz

Kalkularor Przedsiębiorcy