Wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony, jak najbardziej jest możliwe do wykonania, ale niestety nie dotyczy to wszystkich zawieranych umów. Przeczytaj, dlaczego?
W dzisiejszej czwartkowej porcji wiedzy, szerzej przybliżamy temat wypowiedzenia umowy na czas określony, w tym również:
- Wypowiedzenie umowy w praktyce
- Wypowiedzenie umowy na czas określony zawartej o świadczenie usług
- Wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas określony
Chociaż przez długi czas uważano, że umowa zawarta na czas określony, nie może być wypowiedziana, jeśli sama umowa nie przewiduje takiej możliwości. Jej wypowiedzenie było możliwe wyłącznie z ważnych powodów, powołując, się na treść art. 746 § 3 kodeksu cywilnego, który brzmi:
Art. 746 § 3 kodeksu cywilnego:
Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.
Jak to wygląda w praktyce?
W przypadku zawarcia umowy zlecenie na czas określony, zawsze możemy taką umowę wypowiedzieć, jeśli wystąpią ważne powody. Stanowisko orzecznictwa jest zgodne co do bezwzględnie obowiązującego charakteru art. 746 § 3 k.c., co oznacza brak możliwości wyłączenia uprawnienia do wypowiedzenia umowy z ważnych powodów. Ewentualne postanowienia wyłączające tą możliwość będą nieważne (art. 58 k.c.).
Dokładnie w przypadku wypowiedzenie tego rodzaju umowy Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 09 lutego 2001 r. wydanym w sprawie III CKN 304/00 wskazał, że:
„O ewentualnym wyłączeniu możliwości wypowiedzenia umowy nawet bez ważnych powodów nie świadczy zawarcie umowy na czas określony. (…) Fakt zawarcia spornej umowy na czas oznaczony nie mógł zatem uzasadniać odmówienia pozwanemu jako zlecającemu usługi (…) uprawnienia do wypowiedzenia tej umowy w każdym czasie z jakichkolwiek powodów, a więc także takich, które nie mogą być uznane za ważne. (..)Umowa zlecenia zawarta na czas oznaczony może być wypowiedziana przez każdą ze stron w każdym czasie.”
Wypowiedzenie umowy o świadczenie usług?
Kwestia wypowiedzenia umowy na czas określony zawartej w celu świadczenia usług, zgodnie z art. 750 kc , do której stosujemy odpowiednio przepisy dotyczące umowy zlecenie, również można rozwiązać w każdym czasie, przez każdą ze stron.
Uwaga Wyjątki!
Nie każdą umowę zawartą na czas określony można wypowiedzieć, jeśli sama umowa nie przewiduje takich możliwości.
Przykład
Umowa najmu, jest rodzajem umowy zawartej na czas określony, którą ciężko jest wypowiedzieć, jeśli ona sama nie przewiduje takiej możliwości.
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, umowę najmu zawartą na czas określony można rozwiązać tylko w przepadkach określonych w umowie.
Radzimy!
Wprowadź korzystne zapisy dotyczące wypowiedzenia umowy najmu zawieranej na czas określony.
- Dlatego też, jeśli zależy nam na pozostawieniu tzw. „furtki” do wypowiedzenia umowy na czas określony, w umowie wskazujemy kiedy może ona zostać wypowiedziana. Przykładem może być zapis o zmianie miejsca zatrudnienia, czy złych warunkach mieszkaniowych.
- Drugim sposobem, wydawać by się mogło, że jest wpisanie w samej umowie najmu zawartej na czas określony, terminu jej wypowiedzenia bez podawania przyczyny.
Chociaż takie umowy w praktyce są często spotykane, to niestety zapis upoważniający do wypowiedzenia umowy najmu zawartej na czas określony bez podania przyczyny będzie zapisem nieważnym, co wynika z art. 676 § 3 kc:
Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie.
Potwierdza to również Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 17 maja 2017 r., sygn. akt I ACa 336/16, wskazując, że:
„Istotą umowy najmu lokalu na czas oznaczony jest pozostawanie stron w owej relacji przez cały z góry założony okres i niejako z założenia taki najem ma charakter trwały i ciągły, a celem takiej umowy jest zapewnienie trwałości stosunku najmu i ochrona obu stron.”
Umowa najmu zawarta na czas nieokreślony
W przypadku umowy najmu zawartej na czas nieokreślony, kodeks cywilny w art. 673 § 2 kc, w wyraźny sposób wskazuje jakie terminy wypowiedzenia w takiej sytuacji są wiążące:
Art. 673 § 2 kodeksu cywilnego
Ustawowe terminy wypowiedzenia najmu są następujące: gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny miesięcznie – na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu – na trzy dni naprzód; gdy najem jest dzienny – na jeden dzień naprzód.
Radzimy zawierać umowy korzystne dla obu storn i chroniące interesy każdej ze stron!
Podsumowując dzisiejszą porcję wiedzy pamiętajcie, że warto w zawieranych na czas określony umowach wprowadzić odpowiednie zapisy dotyczące wypowiedzenia takiej umowy.
Wzory wypowiedzenia umów
Wypowiedzenie umowy na czas określony
_________, dnia _________________ r.
__________________________________
__________________________________
__________________________________
WYPOWIEDZENIE UMOWY ZLECENIE
Z DNIA __________________ R.
Działając w imieniu _____________________________ z siedzibą w ___________________, niniejszym, zgodnie z art. 746 kodeksu cywilnego wypowiadam umowę zlecenie z dnia ______________________, ze skutkiem na dzień dzisiejszy.
Przyczyną wypowiedzenia niniejszej umowy jest: ____________________________________ .
_______________________
Wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony
_______________, dnia _________________r.
__________________________________
__________________________________
__________________________________
WYPOWIEDZENIE UMOWY
Z DNIA __________________ R.
Działając w imieniu _____________________________ z siedzibą w ___________________, zgodnie z zapisami umowy tj. ______________________ umowy, wypowiadam umowę z dnia ______________________ z zachowaniem ___________ miesięcznego okresu wypowiedzenia.
_______________________
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego sporządzania umów lub ich wypowiedzenia, wystarczy, że skontaktujesz się z nami.
Chętnie odpowiemy na Twoje pytania:
zadzwoń: ☎ 722 33 55 33 lub napisz: ?tbn@dogmatsystemy.pl
Dzisiejszy artykuł został przygotowany wspólnie z działem prawnym Dogmat Systemy S.A.
Kinga Janus
Dyrektor działu Sprzedaży
i Obsługi Klienta w rodzinnej firmie
Dogmat Systemy S.A.
Jesteśmy po to, by ułatwiać pracę polskim przedsiębiorcom. Zacznij działać już od dziś!
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat poprawy płynności finansowej, nic prostszego, wystarczy, że skontaktujesz się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Chcesz wiedzieć więcej lub uzyskać wsparcie prawne oraz finansowe: zadzwoń: ☎ 722 33 55 33 lub napisz: ?tbn@dogmatsystemy.pl
Sięgaj po więcej:
Kredyt Kupiecki Wspiera Sprzedaż i Płynność Finansową
Wypowiedzenie Umowy – Sprawdź!
Pobierz gotowy wzór umowy
Wysokich Lotów!
Kinga Janus
Dyrektor działu Sprzedaży
i Obsługi Klienta w rodzinnej firmie
Dogmat Systemy S.A.