Cywilnoprawne konsekwencje bycia figurantem, czyli o tym jak pełnienie roli słupa przy zaciąganiu ryzykownych zobowiązań finansowych wiąże się nie tylko z szeregiem konsekwencji karnoprawnych, o których pisaliśmy w poprzednim artykule.
Dziś wskazujemy również, że w „typowej” procedurze windykacyjnej wierzyciel skoncentrowany jest przede wszystkim na odzyskaniu swoich należności, a nie dążeniu do pozbawienia dłużnika wolności (co może tylko utrudnić wyegzekwowanie środków na drodze egzekucyjnej). Co więcej, wierzyciel często nie wie nawet, że jego kontrahent pełni „jedynie” rolę figuranta. Wszystko to sprawia, że złożenie przez wierzyciela zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa z reguły poprzedzone jest przeprowadzeniem postępowania cywilnego.
Cywilnoprawne konsekwencje – figurant jako strona postępowania cywilnego
Z prawnego punktu widzenia, słup jest stroną określonej czynności prawnej i to on figuruje w dokumentach stanowiących dowód dokonania tejże czynności prawnej. W przypadku sporu sądowego, to słup/figurant zostanie pozwany przez wierzyciela. Następnie w zależności od okoliczności danej sprawy – przeciwko niemu sąd wyda wyrok czy nakaz zapłaty. Konsekwencją takiego stanu rzeczy będzie też obciążenie słupa szeregiem dodatkowych kosztów (np. kosztami procesu) i w końcu wszczęcie przeciwko niemu egzekucji komorniczej. Ostateczny wynik postępowania będzie oczywiście uzależniony od zachowania pozwanego, jednakże z całą pewnością nie można wykluczyć ww. scenariusza.
Słup, chcący uniknąć uwzględnienia przez sąd roszczenia powoda, będzie musiał więc siłą rzeczy zaangażować się w proces. Przepisy regulujące postępowanie cywilne cechują się jednak dużym formalizmem. Dlatego osoba niezaznajomiona z prawem będzie zmuszona skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, co także narazi ją na dodatkowe koszty.
Narastające zadłużenie = narastające problemy i cywilnoprawne konsekwencje bycia słupem
Roszczenia wobec słupa wysuwać mogą także inni wierzyciele – z którymi dokonał on ważnej czynności prawnej we własnym imieniu i na swoją rzecz. Także i oni mogą w końcu skierować swoje żądania do sądu, uzyskać tytuły wykonawcze i wszcząć przeciwko dłużnikowi egzekucję komorniczą. Narastające zadłużenie może poważnie utrudnić figurantowi codziennie funkcjonowanie. Z pewnością nie uzyska on już żadnego kredytu, a jego wynagrodzenie za pracę czy świadczenie emerytalne będzie nieustannie zajmowane. Ponadto, nie można wykluczyć, że dłużnik (figurant/słup) będzie musiał, ostatecznie szukać ratunku w postaci ogłoszenia swojej upadłości, co z kolei oznacza dla niego utratę zarządu nad własnym majątkiem.
Cywilnoprawne konsekwencje – ukrywanie majątku pogorszy sprawę
Figurant, przeciwko któremu wierzyciel posiada tytuł wykonawczy, może też wpaść na pomysł ukrywania swojego majątku celem niedopuszczenia do jego zajęcia a następnie sprzedaży przez komornika sądowego. Rzeczywistość pokazuje, że dłużnicy w tym zakresie potrafią wykazać się prawdziwą pomysłowością. Niemniej jednak, takie działanie może wpędzić dłużnika w kolejne kłopoty. Prawo karne typizuje bowiem szereg czynów zabronionych, które przewidują sankcje za udaremnianie (tj. niedopuszczenie do zaspokojenia należności) wierzyciela, np. w art. 300 § 2 KK. Tym samym, figurant – początkowo odpowiadający wyłącznie na stopie cywilnej, może narazić się dodatkowo na odpowiedzialność karną.
Podsumowując temat cywilnoprawnych konsekwencji bycia słupem – apelujemy „Nie bądź słupem!”, a przygotowanymi artykułami wskazaliśmy, że pozostawanie figurantem przy zaciąganiu ryzykownych transakcji, w dłuższej perspektywie czasu zdecydowanie nie popłaca się!
Dla przypisania odpowiedzialności karnej pełnienie funkcji słupa nie ma w istocie żadnego znaczenia. Z kolei na gruncie cywilnym, może doprowadzić do wydania tytułu wykonawczego, wszczęcia egzekucji komorniczej, napiętnowania długów figuranta, a wreszcie nawet do ogłoszenia jego upadłości. Co niezwykle ważne, funkcjonowanie w tak skomplikowanej sytuacji prawnej prawdopodobnie odbije się na życiu prywatnym figuranta. Nieuniknione również, że poskutkuje konfliktem w rodzinie i utratą kontroli nad finansami.
Apelujemy zatem raz jeszcze – NIE BĄDŹ SŁUPEM!
Spójrz co możemy dla Ciebie zrobić?
#Doświadczenie #Zespół #Sukces #PonadPrzeciętnaSkuteczność
A jeżeli i Ty chciałbyś skorzystać z naszego wsparcia, sprawdzić jak działamy i jaką skuteczność osiągamy.
Zapraszamy Cię do kontaktu:
☎ 722 33 55 33 lub ? tbn@dogmatsystemy.pl
Możesz również skorzystać z konsultacji prawnych, związanych z weryfikacją lub sporządzeniem umów współpracy i ich zabezpieczeniem oraz polubownym i prawnym dochodzeniem należności.
Dogmat Systemy Services
Kinga Janus
Dyrektor Działu Sprzedaży
i Obsługi Klienta w rodzinnej firmie
Dogmat Systemy Services Sp z o.o.
Jesteśmy po to, by ułatwiać Twoją pracę. Zacznij działać już od dziś!
☎ 722 33 55 33 lub napisz: ? tbn@dogmatsystemy.pl
Sięgaj po więcej:
6 Powodów – Dlaczego Warto Przeprowadzić Polubowną Restrukturyzację Zadłużenia
Pobierz gotowy wzór Umowy
Wysokich Lotów!
Dogmat Systemy Services