Jak Wybrać Najlepszy Faktoring?

Jak Wybrać Najlepszy Faktoring?

Jak wybrać najlepszy faktoring? Finansowanie faktur jest dobrym rozwiązaniem dla sektora MŚP, równocześnie radzimy z tej usługi korzystać rozważnie.

Faktoring stał się bardzo popularnym rozwiązaniem wśród Przedsiębiorców. Pomaga pokonać zator płatniczy, eliminuje czekanie na płatności, pozwala inwestować i rozwijać firmę. Istnieje jednak małe „ale”. Faktoring traktowany jedynie jako szybka pożyczka działa wręcz odwrotnie – może sprawić, że Przedsiębiorca popadnie w jeszcze większe problemy finansowe. Dlatego do finansowania należy podchodzić z głową. Dobrze skalkulować ofertę, by nie wpaść w jeszcze większą pułapkę. Zaraz dowiesz się, jak wygląda bezpieczny faktoring i na co radzimy zwrócić uwagę przy wyborze usługi, aby przyniosła oczekiwany zysk.

Rodzaje faktoringu

Nazwa jest jedna, ale rodzajów finansowania jest już znacznie więcej. Jeśli rozważasz usługę faktoringu zobacz jaki rodzaj usługi faktoringowej, oferuje firma, z którą zamierzamy rozpocząć współpracę? Czy jest to:

 • Faktoring pełny: faktoring pełny całkowicie ściąga z Twoich barków ryzyko niewypłacalności Kontrahenta. Uzyskanie środków to zadanie firmy faktoringowej i to ona przejmuje całe ryzyko niewypłacalności. Firma faktoringowa sama dochodzi należności w przypadku nieuregulowania zobowiązania. Usługa ta jest droższa od pozostałych.
 • Faktoring niepełny: faktoring niepełny jest często stosowaną formą finansowania. Firma faktoringowa nie ponosi ryzyka niewypłacalności Dłużnika, ale wspiera Przedsiębiorcę w dochodzeniu środków. Faktor systematycznie monitoruje należności Kontrahenta. W ramach faktoringu niepełnego bardzo popularny jest faktoring rozproszony, który jest idealnym wsparciem finansowym dla firm wystawiających dużą liczbę faktur z niską wartością i posiadających bardzo wielu kontrahentów, którzy stale się zmieniają.
 • Faktoring cichy: faktoring cichy polega na finansowaniu Kontrahenta bez jego informowania. Twój Klient nie wie, że współpracujesz z firmą faktoringową.
 • Faktoring zaliczkowy: faktoring zaliczkowy polega na wypłacie zaliczki obliczanej procentowo od wartości faktury (np. 80 proc. wartości faktury). Wypłacona zaliczka rozliczana zostaje dopiero w momencie spłaty należności lub w terminie wymagalności sfinansowanej faktury.
 • Faktoring odwrotny: faktoring odwrotny polega na udzieleniu finansowania np. na zakup towaru za tzw. gotówkę, na korzystniejszych warunkach.

Ważne pytania

Przed wyborem usługi zadaj klika ważnych pytań.

Co faktor dla Ciebie zrobi?

Kolejnym ważną rzeczą, na którą radzimy zwrócić uwagę jest dokładne sprawdzenie zakresu czynności, które w ramach umowy oferuje firma faktoringowa.

 • Czy systematycznie wspiera Przedsiębiorcę i weryfikuje wypłacalność finansowanych kontrahentów, minimalizując ryzyko niepewnej współpracy?
 • Czy wspiera firmy w monitorowaniu należności, dzięki czemu spływ należności za sfinansowane faktury jest terminowy? Przedsiębiorca wówczas dba o sprzedaż i rozwój firmy.
 • Czy w przypadku nieuczciwego kontrahenta, firma finansująca zabezpiecza polubowny oraz sądowo-egzekucyjny proces dochodzenia wierzytelności?

Czytaj uważnie umowę.
Sprawdź, za co płacisz. Zobacz, czy zawierana umowa faktoringowa obejmuje dodatkowe opłaty za:

 • zawarcie umowy,
 • przyznanie limitu finansowania w określonej wysokości,
 • przedłużenie umowy finansowania na kolejny rok,
 • dodatkowe czynności dot. monitorowania i dochodzenia wierzytelności.

Co możesz, a czego nie możesz?
Zwróć uwagę na to, czy umowa faktoringowa jest elastyczna i dostosowana do Twoich potrzeb, czy też nie daje Ci możliwości wyboru. Czy zobowiązuje Cię do przekazywania wszystkich faktur do finansowania, czy też nie. Czy musisz korzystać z usługi w sposób ciągły, czy sięgać po nią tylko wtedy, gdy naprawdę jej potrzebujesz?  Są umowy, które zabezpieczają głównie interesy faktora, nie Przedsiębiorcy. Korzystne umowy dają Ci wybór: to Ty decydujesz, czy wszystkie wystawione przez Ciebie faktury przekażesz do sfinansowania.

Czytaj uważnie umowę. Sprawdź, za co płacisz. Zobacz, czy zawierana umowa faktoringowa obejmuje dodatkowe opłaty?

Wniosek

Okazuje się, że przed wyborem faktoringu warto zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw. Nie zawsze błyskawiczny dostęp do środków finansowania poprawi kondycję firmy. Szybki zastrzyk gotówki na chwilę przyniesie ulgę, ale bez konkretnego wsparcia w

 • weryfikowaniu
 • monitorowaniu
 • dochodzeniu

sfinansowanych faktur, może być przyczyną większych kłopotów. Podchodźmy do finansowania rozważnie. Zadajmy dużo pytań firmie faktoringowej. Bardzo dokładnie sprawdzajmy warunki umowy. Jeżeli ze wszystkim się już dobrze zapoznamy, wtedy możemy rozpoczynać współpracę!

Kinga Janus
Dyrektor działu Sprzedaży i Obsługi Klienta
w rodzinnej firmie Dogmat Systemy S.A.

ps. poznaj historię Pana Patryka, który dzięki dobremu wyborowi faktoringu zwiększył swoje obroty bez inwestowana gotówki.
Sięgnij też po wiedzę, która zabezpieczy Cię przed efektem jojo w faktoringu: kliknij.

Wesprzyj i udostępnij!

Copyrights ©2018: Dogmat Systemy | Project by GateOpen

Wesprzyj i udostępnij!

Przygotowaliśmy dla Ciebie Kalkulator Przedsiębiorcy. Dzięki niemu szybko sprawdzisz, czy tracisz firmowe pieniądze i jak możesz to zmienić.

Akceptuję regulamin. Przeczytaj.

Zgoda na kontakt mailowy Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie e-mail informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Dogmat Systemy S.A. odbieranych na telekomunikacyjnych urządzeniach końcowych w szczególności takich jak telefon, komputer, tablet lub smartfon. Udzielona w tym miejscu zgoda może być przeze mnie odwołana w każdej chwili.
Zgoda na przetwarzanie danych Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w rozumieniu prawa ochrony danych osobowych oraz ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne we wskazanych wyżej celach marketingowych przez Dogmat Systemy S.A. i oświadczam, iż podanie przeze mnie danych osobowych jest dobrowolne oraz iż zostałem poinformowany o prawie żądania dostępu do moich danych osobowych, ich zmiany oraz usunięcia.
Zgoda na kontakt telefoniczny Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez Dogmat Systemy S.A. telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, w tym telefonów, komputerów, tabletów lub smartfonów, dla celów marketingu bezpośredniego przedstawionego w komunikacji głosowej na podany przeze mnie numer. Udzielona w tym miejscu zgoda może być przeze mnie odwołana w każdej chwili.

Kliknij w ikonę i pobierz

Kalkularor Przedsiębiorcy