Przełomowy wzrost odsetek – dokładnie wczoraj – 8 grudnia 2021 roku odbyło się kolejne w tym roku posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. W efekcie ponownie podwyższono stopy procentowe NBP – tym razem o 0,50 punktów procentowych (pp).
Tym samym, stopa referencyjna – wpływająca m.in. na wartość ustawowych odsetek za opóźnienie wzrosła do poziomu 1,75 pp. Bez wątpienia, jest to zmiana przełomowa. Obecna stopa referencyjna wynosi więcej niż ta sprzed okresu epidemii COVID-19 (1,50%). Nowe stawki obowiązują od 9 grudnia 2021 roku.
Przełomowy wzrost odsetek – uzasadnienie zmian
Jak argumentuje RPP, ponowny wzrost stóp procentowych NBP uzasadniony jest jej dążeniem do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie.
Ponieważ, obserwowany w 2021 roku wzrost cen surowców oraz przedłużające się globalne zaburzenia podażowe spowodowały silny wzrost inflacji w Polsce. Niestety inflacja utrzyma się na podwyższonym poziomie również w nadchodzącym okresie. Nie da się zatem wykluczyć, że w kolejnych miesiącach dojdzie do następnej podwyżki stóp procentowych NBP. Finansiści prognozują wzrost do końca 2022 r. do poziomu 3 pp.
Wysokość odsetek kapitałowych i ustawowych za opóźnienie
Z pewnością, konkretyzując nowe stawki odsetek kapitałowych należy pamiętać, że jeżeli wysokość odsetek kapitałowych nie jest w inny sposób określona, aktualnie należą się odsetki ustawowe w wysokości 5,25%. Odsetki kapitałowe maksymalne wynoszą natomiast 10,5% w stosunku rocznym.
Z kolei zgodnie z art. 481 § 2 KC, jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była oznaczona, należą się odsetki ustawowe za opóźnienie w wysokości równej sumie stopy referencyjnej NBP i 5,5 punktów procentowych (czyli 7,25%).
Natomiast w ślad za art. 481 § 21 KC, maksymalna wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie nie może w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie. Bez wątpienia, po zmianach stawka odsetek maksymalnych wynosi 14,5%.
Wysokość odsetek w transakcjach handlowych
Przedsiębiorcy niestety wciąż muszą czekać na wzrost odsetek w transakcjach handlowych. A to dlatego, że do ustalenia wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych stosuje się stopę referencyjną Narodowego Banku Polskiego obowiązującą w dniu 1 stycznia albo 1 lipca. Zmiany te następują na podstawie art. 11b Ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.
Podsumowanie
W celu monitorowania aktualnych stawek procentowych odsetek zachęcamy do systematycznego zaglądania na naszego bloga. Prawidłowe wyliczenie przysługujących wierzycielom odsetek ma niebagatelne znaczenie. Przede wszystkim w procesie odzyskiwania należności, na etapie składania pozwu, przy formułowaniu żądania o zasądzenie odsetek od zaległych odsetek (zgodnie z art. 482 KC).
Spójrz co możemy dla Ciebie zrobić?
#Doświadczenie #Zespół #Sukces #PonadPrzeciętnaSkuteczność
A jeżeli i Ty chciałbyś skorzystać z naszego wsparcia, sprawdzić jak działamy i jaką skuteczność osiągamy.
Zapraszamy Cię do kontaktu:
☎ 722 33 55 33 lub ? windykacja@dogmatsystemy.pl
Możesz również skorzystać z konsultacji prawnych, związanych z weryfikacją lub sporządzeniem umów współpracy i ich zabezpieczeniem oraz polubownym i prawnym dochodzeniem należności.
Dogmat Systemy Services
Kinga Janus
Dyrektor Działu Sprzedaży
i Obsługi Klienta w rodzinnej firmie
Dogmat Systemy Services Sp z o.o.
Jesteśmy po to, by ułatwiać Twoją pracę. Zacznij działać już od dziś!
☎ 722 33 55 33 lub napisz: ? tbn@dogmatsystemy.pl
Sięgaj po więcej:
6 Powodów – Dlaczego Warto Przeprowadzić Polubowną Restrukturyzację Zadłużenia
Pobierz gotowy wzór Umowy
Wysokich Lotów!
Dogmat Systemy Services