Tarcza Antykryzysowa 4.0 – Ostatni Krok Pomocy Przedsiębiorcom
22 czerwca 2020 r. została podpisana 4 wersja tarczy antykryzysowej. Jak zapowiada rząd, jest to już ostatnia tarcza antykryzysowa, której głównym celem jest pomoc przedsiębiorcom. Standardowo jednak, jak każda poprzednia tarcza również ta, w wersji 4.0 wprowadza szereg zmian, które nie są związane z pomocą przedsiębiorcom jak np. zaostrzenie kar w postępowaniu karnym.
Od kiedy obowiązuje tarcza antykryzysowa 4.0?
Tarcza antykryzysowa 4.0 została opublikowana w Dzienniku Ustaw w dniu 23 czerwca 2020 r. Większość przepisów ustawy wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia tj., z dniem 24 czerwca 2020 r. Jak to już jednak bywało przy poprzednich ustawach, tak jest też teraz i część przepisów wchodzi w życie wstecznie lub w różnych późniejszych terminach. Tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadza między innymi dopłaty do kredytów dla firm znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej z powodu epidemii czy wydłuża zasiłek opiekuńczy do 28 czerwca 2020 r.
WAŻNE! Umorzenie pożyczki 5.000,00 zł bez konieczności składania dodatkowych wniosków.
Jedną ze zmian, bardzo pozytywną dla jednoosobowych działalności gospodarczych jest zniesienie obowiązku złożenia dodatkowego wniosku o umorzenie mikro pożyczki w wysokości 5.000,00 zł, co oznacza, że umorzenie nastąpi z urzędu. Przyjęto, że pożyczka wraz z odsetkami podlega umorzeniu pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.
Zniesienie obowiązku składania dodatkowego wniosku o umorzenie, niewątpliwie jest bardzo dobrym pomysłem, ponieważ ogranicza konieczność składania dodatkowych dokumentów, eliminuje tym samym ryzyko, że przedsiębiorca pomimo spełnienia warunków, i tak musiałby zwrócić udzieloną pożyczkę, bowiem zapomniał o kwestiach formalnych tj. o złożeniu wniosku o umorzenie w odpowiednim czasie.
Urzędy same będą weryfikować czy przedsiębiorca nadal prowadzi działalność, do czego był zobowiązany.
Co więcej, koniecznie trzeba także wspomnieć o tym, że te przepisy mają moc wsteczną, co oznacza, że dotyczą także tych przedsiębiorców, którzy otrzymali pożyczki przed dniem wejścia w życie przepisów.
Dopłaty do oprocentowania kredytów dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu epidemii.
Chodzi tutaj o pożyczki udzielane przez banki przedsiębiorcom na zapewnienie stabilności finansowej. Umowy na dopłaty mogą być zawierane do ostatniego dnia 2020 roku. Ustawa przewiduje również, że pomoc w formie dopłat do odsetek kredytów będzie można łączyć np. z pomocą de minimis czy gwarancjami. Małe i średnie przedsiębiorstwa mają otrzymać dopłaty w wysokości 2 punktów procentowych, a duże w wysokości 1 punktu procentowego.
Tarcza antykryzysowa 4.0 – wakacje kredytowe.
Wakacje kredytowe były znane i stosowane już od dawna przez większość polskich banków. Dopiero teraz jednak zostały oficjalnie uregulowane. Zmianami zostały objęte umowy kredytowe zawarte przed dniem 13 marca 2020 r. oraz takie, których spłata przypada później niż na 6 miesięcy po 13 marca 2020 r.
Zgodnie z tarczą antykryzysową 4.0 spłatę kredytu można zawiesić do trzech miesięcy. Pojawia się tutaj pytanie co w przypadku osób, które dokonały zawieszenia rat kredytu na okres dłuższy jak 3 miesiące, co umożliwiała duża część banków. Niestety na to nie ma na tą chwilę rozwiązania i musimy poczekać co pokaże czas.
Pamiętajmy, że na wniosek kredytobiorcy bank zawiesza zarówno ratę kapitałową jak i ratę odsetkową.
Ważne jest również to, że jeśli kredytobiorca ma więcej niż jeden kredyt, to musi wybrać jeden, w którym skorzysta z wakacji kredytowych. Tutaj znowu pojawia się pytanie co w przypadku osób, które skorzystały z wakacji kredytowych w stosunku do więcej jak jednego kredytu, ponieważ banki to umożliwiały. Zgodnie z przepisami tarczy antykryzysowej 4.0 taki kredytobiorca w stosunku do kolejnego kredytu powinien być traktowany tak, jak gdyby zawiesił go w normalnych warunkach, a co za tym idzie powinien być wpisany do bazy BIK, co z kolei może utrudnić uzyskanie kredytu w późniejszym czasie.
Tarcza antykryzysowa 4.0 – zasiłek opiekuńczy.
Tarcza antykryzysowa 4.0 kolejny raz przedłuża okres w jakim rodzic może korzystać z zasiłku opiekuńczego – do 28 czerwca 2020 r. Jest to o tyle istotne, że w okresie od 25 maja 2020 r. do 28 czerwca 2020 r. zasiłek opiekuńczy był przyznawany, ale nie miał żadnej podstawy prawnej.
Rozprawy online w sprawach karnych.
Tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadza możliwość skorzystania z rozpraw w sprawach karnych online. Wcześniejsze przepisy z kolei zezwoliły na przeprowadzanie spraw online, ale wyłącznie w sprawach cywilnych, obecnie rozszerzono to również na sprawy karne, ale tylko w pewnym ograniczonym zakresie – np. w sprawach o tymczasowe aresztowanie.
A już za tydzień szerzej opiszemy zagadnienie, które wprowadza ostatnia tarcza antykryzysowa 4.0. Bez wątpienia zmiana dotycząca uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego jest kolejnym ciosem wymierzonym w stronę wierzycieli.
Jeżeli chcesz skorzystać z bezpłatnej porady prawej śmiało zadzwoń lub pisz: ☎ 722 33 55 33 ? tbn@dogmatsystemy.pl
Podpowiemy Tobie, w jaki sposób zawierać umowy, weryfikować wiarygodność Klientów, doradzimy, również co należy zrobić, kiedy, pomimo braku zapłaty za faktury, musisz zachować ciągłość dostaw i zabezpieczyć swoją firmę.
Dogmat Systemy S.A.
Dzisiejszy artykuł został przygotowany wspólnie z działem prawnym Dogmat Systemy S.A.
Kinga Janus
Dyrektor działu Sprzedaży
i Obsługi Klienta w rodzinnej firmie
Dogmat Systemy S.A.
Jesteśmy po to, by ułatwiać Twoją pracę. Zacznij działać już od dziś!
☎ 722 33 55 33 lub napisz: ? tbn@dogmatsystemy.pl
Sięgaj po więcej:
Kompleksowe Zarządzanie Należnościami
Odsetki Ustawowe Ponownie W Dół!
Pobierz gotowy wzór umowy
Wysokich Lotów!
Dogmat Systemy S.A.