Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne to propozycja Rady Ministrów na problemy związane z COVID – 19. Postępowanie restrukturyzacyjne istnieje w Polsce dopiero kilka lat i tak naprawdę wszyscy dopiero się go uczą, a ustawodawca już zdecydował o dodaniu dodatkowo, uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego.
WAŻNE!
Zgodnie z wprowadzonymi przepisami, przedsiębiorcy chcący skorzystać z instytucji uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego nie potrzebują zgody sądu na jego rozpoczęcie.
Rozpoczęcie uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego wstrzymuje na okres czterech miesięcy wszelkie egzekucje, potrącenia i uniemożliwia wypowiadanie najistotniejszych dla przedsiębiorcy umów. Zarząd z kolei uwolni się od odpowiedzialności za długi.
Ryzyko i możliwość manewru, kosztem wierzycieli
Wprowadzenie takiego postępowania jest bardzo ryzykowne, a co więcej daje wiele pól do manewru. Wystarczy bowiem, że zarząd spółki z o.o. otworzy uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne i już zostaje zwolniony z odpowiedzialności, którą reguluje art. 299 ksh. Co więcej zarząd spółki z o.o. zostanie zwolniony, także w sytuacji, gdyby spółce nie udało się zawrzeć układu z wierzycielami, w następstwie czego spółka skorzysta z innego postępowania restrukturyzacyjnego lub złoży wniosek o upadłość, zgodnie procedurą przewidzianą w omawianej ustawie.
Dwa etapy uproszczonej restrukturyzacji
Uproszczona restrukturyzacja ma składać się z dwóch etapów. Pierwszy z nich w całości ma się odbywać poza sądem, a jedynie pod nadzorem dorady restrukturyzacyjnego. Rozpoczęcie wdrażania uproszczonej restrukturyzacji jest możliwe po spełnieniu dwóch warunków:
- Zawarcie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym oraz obwieszczanie w MSiG o poddaniu się restrukturyzacji. Nadzorca układu wspólnie z przedsiębiorcą przygotują propozycje układowe i przeprowadzą głosowanie, które może odbyć się z wykorzystaniem elektronicznych środków komunikacji.
- Dopiero po uzyskaniu większości 2/3 łącznej wartości wierzytelności oraz ponad połowy głosujących rozpocznie się etap drugi i zostanie złożony do sadu wniosek o zatwierdzenie układu. Po prawomocnym zatwierdzeniu układu rozpocznie się faza wykonania układu.
Podsumowanie
Przyglądając się uproszczonemu postępowaniu restrukturyzacyjnemu można zauważyć, że jest ono bardziej zbliżone do postępowania układowego jak do postępowania restrukturyzacyjnego, które z założenia miało być bardziej formalne oraz prowadzone było wtedy, kiedy problemy przedsiębiorcy wymagały ingerencji sądu, w tym również w celu ochrony wierzycieli.
Ustawodawca co prawda pomyślał również o wierzycielach i wprowadził pewne ograniczenia po stronie przedsiębiorcy, który poddał się restrukturyzacji – nie może on podjąć czynności przekraczających zwykły zarząd bez zgody nadzorcy układu.
Czy jednak jest to wystarczające? Wydaje się, że zdecydowanie NIE, ponieważ katalog czynności zwykłego zarządu w wielu przypadkach wystarcza, aby skutecznie upłynnić cały majątek restrukturyzowanego przedsiębiorcy. Bez wątpienia jest to kolejny cios wymierzony w stronę wierzycieli.
Jeżeli chcesz skorzystać z bezpłatnej porady prawej śmiało zadzwoń lub pisz: ☎ 722 33 55 33 ? tbn@dogmatsystemy.pl
Podpowiemy Tobie, w jaki sposób zawierać umowy, weryfikować wiarygodność Klientów, doradzimy, również co należy zrobić, kiedy, pomimo braku zapłaty za faktury, musisz zachować ciągłość dostaw i zabezpieczyć swoją firmę.
Dogmat Systemy S.A.
Dzisiejszy artykuł został przygotowany wspólnie z działem prawnym Dogmat Systemy S.A.
Kinga Janus
Dyrektor działu Sprzedaży
i Obsługi Klienta w rodzinnej firmie
Dogmat Systemy S.A.
Jesteśmy po to, by ułatwiać Twoją pracę. Zacznij działać już od dziś!
☎ 722 33 55 33 lub napisz: ? tbn@dogmatsystemy.pl
Sięgaj po więcej:
Kompleksowe Zarządzanie Należnościami
Odsetki Ustawowe Ponownie W Dół!
Pobierz gotowy wzór umowy
Wysokich Lotów!
Dogmat Systemy S.A.