Zmiany w e-sądzie, czyli EPU – elektronicznym postępowaniu upominawczym, weszły w życie z początkiem lutego bieżącego roku. W dzisiejszym artykule opiszemy najważniejsze z nich, które z pewnością wpłyną z korzyścią dla wierzycieli, oczekujących na zapłatę swoich należności w drodze postępowania sądowego.
Zmiany w e-sądzie, który procesuje każdego roku ponad 2 miliony spraw
Dla przypomnienia już od 2010 roku sprawy procesowane w elektronicznym postępowaniu upominawczym, które prowadzi tylko jeden sąd – Sąd Rejonowy w Lublinie. W większości przypadków Sąd w Lublinie wydaje nakaz zapłaty, ale w części spraw kieruje je do odpowiedniego Sądu Powszechnego, wówczas proces ten niestety wydłuża się.
Zmiany w e-sądzie, czyli jakie dokładnie wprowadzono zmiany w elektronicznym postępowaniu upominawczym?
Fikcja doręczeń
Fikcja doręczeń została podtrzymana, ale zostanie powiązana z bazą PESEL, korespondencja zostanie wysłana pod adres zameldowania, który widnieje w rejestrze PESEL. Zamiana zatem na korzyść wierzycieli, dzięki temu nie wygeneruje to wierzycielom, dodatkowych kosztów z tytułu doręczenia nakazu przez komornika.
Uprawomocnienie się nakazu, dzięki doręczeniu nakazu zapłaty pod adres zameldowania
Osoby nie mieszkające pod wskazanym adresem zameldowania, jeżeli nie odbiorą korespondencji sądowej w wyznaczonym terminie, wówczas stracą szansę na złożenie sprzeciwu. Nakaz uprawomocni się, po nieodebraniu korespondencji po dwukrotnym jej awizowaniu.
Ponowne złożenie pozwu, w przypadku umorzenia pozwu złożonego wcześniej
W przypadku braku podstaw do dalszego procesowania sprawy i wydania nakazu zapłaty, sąd umarza postępowanie. Wcześniej sąd przekazywał tego rodzaju sprawy do Sądu Powszechnego według właściwości i dopiero w przypadku nieuzupełnienia braków formalnych, sąd umarzał postępowanie.
W przypadku umorzenia postępowania i ponownego złożenia pozwu do Sądu Powszechnego, wierzyciel będzie musiał wnieść wyższą opłatę sądową oraz przygotować kompletną dokumentację, załączając ją do pozwu.
Z pewnością umorzenie postępowania oraz ponowne złożenie pozwu wpłynie na wydłużenie procesu.
Zmiany w e-sądzie, w elektronicznym postępowaniu upominawczym – brak rozróżnienia przyczyn w przypadku umorzenia postępowania
W przypadku kiedy wierzyciel wycofa pozew z EPU, sąd nie zwróci poniesionej przez niego opłaty. Zgodnie z artykułem 19 ust. 2 pkt 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, wniesiona opłata od pozwu w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym, zaliczona zostaje na poczet opłaty od nowo wniesionego pozwu.
Podsumowując zmiany w e-sądzie
Czyli zamiany wprowadzone w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym oraz pozostawienie wysokości opłat z tytułu złożenia pozwu, zwiększą ilość spraw przekazywany do e-sądu. Najważniejsze tylko aby precyzyjnie wskazywać formalne podstawy do uzyskania nakazu zapłaty.
Czytaj, wiedz więcej i świadomie zarządzaj firmowymi finansami.
A jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego sporządzania umów czy ich zabezpieczenia lub też dochodzenia należności z zawartych umów, wystarczy, że skontaktujesz się z nami.
Chętnie odpowiemy na Twoje pytania:
zadzwoń: ☎ 722 33 55 33 lub napisz: ? tbn@dogmatsystemy.pl
Kinga Janus
Dyrektor działu Sprzedaży
i Obsługi Klienta w rodzinnej firmie
Dogmat Systemy S.A.
Jesteśmy po to, by ułatwiać Twoją pracę. Zacznij działać już od dziś!
☎ 722 33 55 33 lub napisz: ? tbn@dogmatsystemy.pl
Sięgaj po więcej:
Jak ustalić Status Przedsiębiorstwa
Wysokość Odsetek Ustawowych w 2020 roku
Pobierz gotowy wzór umowy
Wysokich Lotów!
Dogmat Systemy S.A.