Prawne odzyskanie należności. Dlaczego warto rozpocząć windykację prawną? Szczególnie teraz, w transakcjach w dużej mierze opartych na udzielaniu kredytu kupieckiego pojęcie nierzetelnych klientów, niepłacących w terminie lub prowadzących biznesy kosztem wierzycieli jest nieuniknione i coraz częściej spotykane. Wielu przedsiębiorców spotyka się z sytuacjami, w których ich należności nie są regulowane w terminie. A podejmowane czynności polubowne nie doprowadzają do ich odzyskania.
Dlatego prawne odzyskanie należności pomimo tego, że może wydawać się skomplikowane czasochłonne i zawiłe, pozostaje jedynym słusznym rozwiązaniem, z którego warto skorzystać.
Co daje prawne odzyskanie należności?
- Wspomaga płynność finansową firmy. Firma, która w sposób szybki reaguje na brak spłaty i decyduje się na dochodzenie należności na drodze postępowania sądowego, średnio w przeciągu 6 m-cy otrzymuje prawomocny nakaz zapłaty. Na podstawie tytułu wykonawczego odzyskuje swoje należności włącznie z opłatami sądowymi, które wcześniej musiała opłacić by móc złożyć pozew o zapłatę.
- Mobilizuje dłużnika do uregulowania zobowiązań.
- Przerywa bieg przedawnienia roszczenia (wymagalnej należności). W momencie skierowania do sądu pozwu o zapłatę bieg przedawnienia zostaje przerwany, a termin wymagalności zostaje liczony na nowo.
- Uzyskanie kosztów odzyskania należności – skierowanie pozwu o zapłatę daje możliwość uzyskania odsetek ustawowych liczonych od dnia wymagalności należności do dnia zapłaty oraz kosztów odzyskania należności od każdej z faktur.
- Uzyskanie zabezpieczenia roszczenia – daje możliwość zabezpieczenia roszczenia kiedy istnieje ryzyko wyzbywania się majątku przez dłużnika w trakcie trwania procesu sądowego.
- Wszczęcie egzekucji komorniczej – jeżeli po wydanym nakazie zapłaty dłużnik nie ureguluje zobowiązania, wówczas po otrzymaniu klauzuli wykonalności pełnomocnik wierzyciela kieruje wniosek do komornika. Komornik wszczyna egzekucję i następuje spłata zadłużenia z rachunków bankowych dłużnika, jego wierzytelności, majątku ruchomego lub nieruchomości.
- Reputacja, wiarygodność, profesjonalizm– dbanie o terminowy spływ należności w tym procedowanie spraw w ramach windykacji prawnej potwierdza reputację, wiarygodności oraz profesjonalizm firmy. Po pierwsze Prowadzenie biznesu w sposób profesjonalny wymaga konsekwencji w egzekwowaniu umów i zobowiązań. Po drugie prawne dochodzenie należności podkreśla, że firma traktuje swoje prawa poważnie i nie pozwala na lekceważenie swoich interesów. To niewątpliwie buduje zaufanie wśród partnerów biznesowych i klientów.
Prawne dochodzenie należności inwestycja w opłaty sądowe.
Decyzja o dochodzeniu należności na drodze sądowej wiąże się z opłatami sądowymi, które uiszcza wierzyciel kiedy pozew jest gotowy do złożenia. Koszty te mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wartość przedmiotu sporu, skomplikowanie sprawy oraz wybór odpowiedniego trybu postępowania. Należy jednak pamiętać, że w momencie spłaty wierzytelności przez dłużnika, wszelkie poniesione przez wierzyciela koszty zostają mu zwrócone.
Prawne odzyskanie należności – co warto sprawdzić przed złożeniem pozwu?
Ponieważ ważnym aspektem przed złożeniem pozwu o zapłatę jest weryfikacja wypłacalności firmy, sprawdzenie dłużnika powinno być obligatoryjne i powinno dotyczyć:
- weryfikacji statusu firmy w KRZ – Krajowym Rejestrze Zadłużonych,
- sprawdzenia zadłużenia firmy w biurach informacji gospodarczej oraz wywiadowni gospodarczej.
Bez wątpienia weryfikacja i potwierdzenie słuszności skierowania powództwa w większości przypadków okazuje się opłacalnym rozwiązaniem, które pozwala zabezpieczyć interesy finansowe przedsiębiorstwa.
Podsumowanie
Pamiętaj! Dochodzenie należności na drodze postępowania sądowego to nie tylko kwestia odzyskania zaległych płatności, ale także ochrona interesów finansowych, budowanie reputacji oraz profesjonalizmu firmy.
Choć proces sądowy może wydawać się trudny i czasochłonny, w wielu przypadkach okazuje się najskuteczniejszym rozwiązaniem, które przynosi wymierne korzyści. Dlatego warto rozważyć tę opcję, aby zabezpieczyć swoje interesy i zapewnić stabilność finansową przedsiębiorstwa.
Spójrz co możemy dla Ciebie zrobić?
A jeżeli i Ty chciałbyś skorzystać z naszego wsparcia, sprawdzić jak działamy i jaką skuteczność osiągamy.
Zapraszamy Cię do kontaktu:
☎ 722 33 55 33 lub 61 651 20 25
sekretariat@e-kancelariaprawna.com.pl
Możesz również skorzystać z konsultacji prawnych, związanych z weryfikacją lub sporządzeniem umów współpracy i ich zabezpieczeniem.
Dogmat Systemy Services
Kinga Janus
Dyrektor Działu Sprzedaży
i Obsługi Klienta w rodzinnej firmie
Dogmat Systemy Services Sp z o.o.
Jesteśmy po to, by ułatwiać Twoją pracę. Zacznij działać już od dziś!
☎ 722 33 55 33 lub 61 651 20 25 sekretariat@e-kancelariaprawna.com.pl
Sięgaj po więcej:
Wysokość odsetek w transakcjach handlowych od 01 stycznia 2024 r.
Pełnomocnik Procesowy – Kiedy i Dlaczego Warto?
Pobierz gotowy wzór Umowy
Wysokich Lotów!
Dogmat Systemy Services