Długi szpitali publicznych od lat bezpośrednio wpływają na płynność finansową dostawców szpitalnych. To sytuacja trwająca od wielu lat, jednak wzrost zobowiązań szpitalnych, rok do roku niepokoi i powiększa listę placówek, którym grozi niewypłacalność. Według stanu na dzień 05 września, na liście znalazły się aż 147 publiczne placówki zdrowia. Są to głównie powiatowe lub miejskie samodzielne zakłady opieki zdrowotnej.
Bez wątpienia, na narastające od lat zadłużenie wpływa niedoszacowanie szpitali, rosnące stawki wynagrodzeń i galopująca inflacja.
Długi szpitali publicznych – liczby nie kłamią
Powołując się na dane Ministerstwa Zdrowia, zobowiązania samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej na koniec II kwartału 2022 roku wyniosły ponad 17,8 mld zł. Dodatkowo biorąc pod uwagę inflację, rosnące koszty energii i gazu oraz zwiększone zapotrzebowanie na liczbę świadczeń zdrowotnych, specjaliści prognozują wzrost o kolejne 1-2 mld. zadłużenia w roku bieżącym.
Praktycznie w każdym kwartale resort zdrowia publikuje informacje dotyczące oddłużania szpitali publicznych, ale faktycznie na konkretny program, realnie oddłużający niemal każdą publiczną placówkę zdrowia przyjdzie nam jeszcze zaczekać.
Rosnące długi szpitali publicznych a dostawcy szpitalni (wierzyciele)
Z pewnością, w większości szpitali publicznych, w priorytecie płatności są pracownicy etatowi i lekarze na kontraktach, następnie wierzyciele dostarczający najpotrzebniejsze do szpitali leki i produkty medyczne pierwszej potrzeby.
W większości dostawcy szpitalni, realizują zamówienia i dostarczają określony towar lub usługę na podstawie umowy zawartej w ramach publicznego przetargu, które reguluje prawo zamówień publicznych. W puli zakupów są również zakupy z wolnej ręki, polegające na szybkim wyborze oferenta i dostarczeniu towaru lub usługi. Zakupy te jednak ograniczone są do pewnej kwoty.
Zamówienia publiczne są kluczową formą udziału sektora publicznego w polskiej gospodarce. To dzięki nim szpitale mogą zakontraktować zapotrzebowanie na niezbędne towary i usługi. Z góry ustalając cenę i czas realizacji umowy.
Podpisana umowa i co dalej?
Firma – dostawca szpitalny zawierający umowy z samodzielnymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej (szpitalami publicznymi), z góry wie, że umowa zobowiązuje go do zapewnienia ciągłości i terminowości dostaw. Wynika to wprost z zapisów zawartej umowy. Z doświadczenia wiemy, że jest to umowa jednostronna, narzucona przez szpital, bez możliwości wprowadzania zmian z korzyścią dla obu stron.
Co za tym idzie, dostawca szpitalny teoretycznie wie co popisuje i jest gotowy do realizacji zamówień zgodnie z zapisami umowy. Jest też gotowy ponieść konsekwencje finansowe, wynikające wprost z zapisów określających kary umowne.
Dostawca /wierzyciel/ zgadza się również na 60 dniowy termin płatności. Wydawać by się mogło, że wszystko jest jasne i klarowne, dostawca zaakceptował umowę wraz z jej skrupulatnymi zapisami dotyczącymi kar umownych. Na podstawie umowy realizuje zamówienia, zgodnie z wytycznymi wskazanymi w umowie. Trudności zaczynają się w momencie, kiedy szpital nie płaci za faktury, domagając się zachowania ciągłości dostaw.
Jakie rozwiązanie przyjąć, by przetrwać długoterminową umowę współpracy, kiedy na pieniądze wierzyciel oczekuje średnio od 90-240 dni od momentu dostarczenia towaru?
Co robi wierzyciel? Zaczyna poszukiwać źródeł finansowania, aby zapewnić realizację umowy, przy jednoczesnym braku środków za wcześniejsze dostawy.
Jednym słowem: szpital nie płaci bo nie starcza mu środków aby regulować swoje zobowiązania. Wymaga jednak od wierzyciela zachowania ciągłości dostaw wynikających z zawartej umowy. Dodatkowo przy określonym z góry zapisie o zakazie cesji wierzytelności, ogranicza możliwość pozyskania środków przez wierzyciela.
Pamiętajmy, że zapis o zakazie cesji wierzytelności, eliminuje możliwość skorzystania przez dostawcę medycznego z optymalnego i popularnego rozwiązania finansowania faktur, którym jest faktoring.
Długi szpitali a wierzytelności dostawcy medycznego ???
Współpraca, o której wspomnieliśmy wiąże się dla wierzyciela z brakiem:
- pieniędzy
- możliwości sfinansowania faktur
- czasu i cierpliwości na notoryczne przypominanie się o zapłacie faktur, blokując rozwój i ograniczając możliwości przedsiębiorcy
Jest jednak wyjście z trudnej sytuacji ? Podpowiadamy jakie???
Medfinansowanie – kompromis pomiędzy kredytem a faktoringiem i wsparcie w rozmowach z działami finansowymi szpitali. To finanse dla dostawców szpitalnych i wsparcie w dochodzeniu przeterminowanych należności od szpitali publicznych.
Korzystne rozwiązanie dla wierzyciela/dostawcy szpitalnego, który poszukuje źródeł finansowania, nie naruszając zapisów o zakazie cesji. Po pierwsze gwarantuje pozyskanie środków na kontynuowanie dostaw i dochowanie zapisów umowy, po drugie wspiera w systematycznym monitorowaniu należności szpitalnych, zawieraniu ugód i prawnym dochodzenie należności.
Zobowiązania szpitali wobec dostawców a Medfinansowanie
Przestawiając niewymagalne lub wymagalne (przeterminowane) faktury sprzedaży, wierzyciel otrzymuje:
- środki finansowe na poprawę płynności finansowej firmy
- środki finansowe na realizację kolejnych zamówień w ramach zawartej ze szpitalem umowy
- pełne wsparcie w polubownym i prawnym dochodzeniu jego należności
Współpracując z wierzycielem, finansujący wypłaca kaucję na poczet faktur przekazanych do monitorowania i do dochodzenia. A jako kancelaria prawna (pełnomocnik wierzyciela) prowadzi rozmowy z działem finansowym szpitala publicznego dotyczące uregulowania należności. Etycznie, zgodnie z prawem, nie naruszając zapisów umów przetargowych. Proste rozwiązanie, z korzyścią dla każdej ze stron.
Podsumowanie
Szacujemy, że w bieżącym roku, wzrośnie zapotrzebowanie wśród dostawców szpitalnych na pozyskanie środków finansowych w celach realizacji zawartych umów. Zaznaczyć warto, że tylko systematyczny monitoring, skuteczne działania i coraz częściej proces sądowy mobilizuje szpitale do spłaty.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy Cię do kontaktu. Podzielimy się wiedzą i doświadczeniem w zakresie współpracy z konkretnymi placówkami szpitali publicznych. Opowiemy jak usługa Medfinanse wpłynie na rozwój Twojej firmy.
Zapraszamy Cię do kontaktu:
☎ 722 33 55 33 lub ? medfin@dogmatsystemy.pl
Podpowiemy Tobie, w jaki sposób zapanować nad sytuacją, która, na pierwszy rzut oka, wydaje się bardzo trudna. Doradzimy też, co należy zrobić, by, pomimo braku zapłaty za faktury, zachować ciągłość dostaw i zabezpieczyć firmę przed stratami.
Dobrego zarządzania firmowymi pieniędzmi!
Kinga Janus
Dyrektor Działu Sprzedaży
i Obsługi Klienta w rodzinnej firmie
Dogmat Systemy Services Sp z o.o.
Jesteśmy po to, by ułatwiać Twoją pracę. Zacznij działać już od dziś!
☎ 722 33 55 33 61 651 20 20 20 lub napisz: ? medfin@dogmatsystemy.pl
Sięgaj po więcej:
Jak skutecznie wypowiedzieć umowę
Pobierz gotowy wzór Umowy
Nie bój się prosić o swoje pieniądze!
Dogmat Systemy Services
#MedFinansowanie #MedFinanse #FinansowanieDostawcówSzpitalnych #FinansowanieBranżyMedycznej