Popraw Płynność Finansową Firmy – Wiedza
W dzisiejszej czwartkowej porcji wiedzy przygotowaliśmy wskazówki oraz dwuczęściowy niezbędnik, dzięki którym skutecznie poradzisz sobie z zatorem płatniczym i wzmocnisz płynność finansową firmy. Jeśli chcesz pracować z większym spokojem – parz kawę i czytaj artykuł.
Czym jest płynność finansowa?
Płynność finansowa to zdolność do terminowego regulowania krótkoterminowych zobowiązań finansowych. Są to zobowiązania powstałe wobec pracowników, dostawców towarów lub usług czy instytucji publiczno-prawnych.
Kiedy rozpoznać, że tracimy płynność finansową, przysłowiowy „grunt pod nogami”?
- Najszybciej i najczęściej rozpoznawalnym symptomem jest utrzymujący się spadek sprzedaży towarów lub usług, przy jednoczesnym zachowaniu kosztów z tytułu bieżącej działalności firmy na poprzednim poziomie. Czyli znaczny spadek przychodów w stosunku do utrzymujących się sporych kosztów.
- Nawiązywanie współpracy bez uprzedniego potwierdzenia wiarygodności przyszłych klientów, bez przygotowania i wdrożenia zasad udzielania kredytu kupieckiego (handlowego)
- W 99% sprzedaż towarów i usług oparta na odroczonym terminie płatności i brak konsekwencji w monitorowaniu należności są bezpośrednią przyczyną zatoru płatniczego. Posiłkowanie się finansowaniem zewnętrznym tylko chwilowo poprawia płynność firmy, ponieważ przy braku wypracowanych procedur zarządzania należnościami i zbyt długim oczekiwaniu na ich spływ, generuje większe koszty z tytułu udzielonego finansowania, które bezpośrednio wpływają na utratę płynności.
- Stagnacja, zahamowanie rozwoju firmy, czyli zatrzymanie się w miejscu, brak rozeznania w rynku, niedostateczna wiedza na temat konkurencji, brak otwartości na wprowadzenie nowych rozwiązań technologicznych umożliwiających rozwój firmy. Często stare, wcześniej wprowadzone rozwiązania stają się bardziej kosztowne.
Wymienione przykłady przyczyniają się do utraty płynności finansowej, ale nie możemy na nich zakończyć. Jest jeszcze wiele innych składowych, które zagrażają płynności firmy. Należą do nich między innymi:
- Trudności w pozyskiwaniu wykwalifikowanych pracowników
- Nagłe wahania kursów walut
- Zmiany polityczne, mające wpływ na wzrost podatków, ograniczenia regulowane przepisami prawa, np. polegające na zdobywaniu dodatkowych koncesji, uprawnień itp.
Wskaźniki płynności finansowej
Wskaźniki płynności finansowej wskazują korelacje posiadanych środków pieniężnych firmy, w tym innych aktywów bieżących do bieżących zobowiązań krótkoterminowych. Bieżący wskaźnik płynności finansowej możemy wyliczyć w następujący sposób: aktywa obrotowe przez zobowiązania krótkoterminowe. Wskaźnik ten powinien być na poziomie 1,2 do 2. Informuje on o zdolności regulowania zobowiązań krótkoterminowych przy pomocy aktywów bieżących.
Sprzedaż i płynność, idealny duet. Dlaczego?
Każdy proces sprzedaży potrzebuje wsparcia w zarządzaniu należnościami. Nie można przecież sprzedawać bez uprzedniego potwierdzenia, czy pieniądze za sprzedany towar lub usługę trafią we właściwym czasie na nasz rachunek bankowy. Ważne jest utrzymanie wskaźnika płynności finansowej na odpowiednim poziomie niezagrażającym bieżącemu funkcjonowaniu firmy.
Dlatego też, drogi przedsiębiorco, sprzedawaj jak najwięcej, ale pamiętaj:
- Sprawdzaj (potwierdzaj wiarygodność)
- Wyznaczaj granice (wprowadź zasady przydzielania kredytu kupieckiego)
- Monitoruj (kontroluj wykorzystanie limitu kupieckiego, dbaj o terminowy spływ należności)
Dobrze przygotowany i wdrożony proces zarządzania należnościami wpływa bezpośrednio na stabilność finansową firmy, a osobom odpowiedzialnym za sprzedaż dostarcza cennych informacji o pozyskiwanych przez nich klientach.
Spójrz na ściągę, którą przygotowaliśmy.
Jak rozpocząć proces zmian?
Od czego zacząć wprowadzanie zmian?
W pierwszej kolejności, zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje, zweryfikuj stan należności swojej firmy. Określ przedziały przeterminowań Twoich należności. Możesz wykonać to w następujący sposób:
Kwota należności (faktur):
- Przed terminem wymagalności (przed terminem płatności)
- W terminie wymagalności (płatności)
- W przedziale 01-07 dni po terminie płatności
- W przedziale 8-14 dni po terminie płatności
- W przedziale 15-30 dni po terminie płatności
- Powyżej 31 dni, ale nieprzekraczająca 90 dni po terminie płatności
- Pozostałe należności przekraczające 90 dni po terminie płatności, z pewnością będą wymagać systematycznej pracy i zdyscyplinowania przeciągającego ze spłatą klienta.
Do każdego z tych przedziałów przyporządkuj ilość klientów. Na tej podstawie zauważysz, który z przedziałów potrzebuje największego wsparcia. Dowiesz się również, z którymi klientami warto rozwijać współpracę, kogo docenić za uczciwość i rzetelność, a z kim należy poważnie porozmawiać.
Dobra Rada!
Małe kroki. Duże zmiany. Każda drobna zmiana lub udoskonalenie istniejącego już procesu, szybko zaprocentuje, poprawi płynność finansową firmy i uporządkuje portfel należności.
Spójrz, co możesz zyskać dzięki wprowadzeniu procesu TBN /Twoich Bezpiecznych Należności/, innowacyjnej usłudze dbającej o płynność finansową firmy, wspierającej proces sprzedaży i wypracowane relacje.
Tak oto TBN uwalnia od codziennych problemów przedsiębiorców, którzy nam zaufali:
Chcesz wiedzieć więcej lub uzyskać wsparcie prawno-finansowe:
Zadzwoń: ☎ 722 33 55 33 lub napisz: ?tbn@dogmatsystemy.pl
Już dziś zapraszam Cię na kolejną dawkę wiedzy, zaglądaj do nas w każdy czwartek, to właśnie w czwartki dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, wspieramy i ułatwimy pracę polskim przedsiębiorcom.
Kinga Janus
Dyrektor działu Sprzedaży
i Obsługi Klienta w rodzinnej firmie
Dogmat Systemy S.A.
Jesteśmy po to, by ułatwiać pracę polskim przedsiębiorcom. Zacznij działać już od dziś!
Sięgaj po więcej:
Zajrzyj również do I, II i III części publikacji:
Jak Zapewnić Sobie Zapłatę – Zabezpieczenie Umowy
Zapoznaj się również z artykułem: Prosta I Prawidłowa Umowa Współpracy
Wysokich Lotów!