Postępowanie sanacyjne jest jednym z 4 postępowań restrukturyzacyjnych, dążących do uniknięcia ogłoszenia upadłości dłużnika i przywrócenia mu płynności finansowej, szczególnie teraz w sytuacji bardzo specyficznej i trudnej dla wielu przedsiębiorstw.
Dlatego, w dzisiejszej porcji wiedzy podpowiadamy, w jaki sposób wyjść z trudności, korzystając z prawnych możliwości, bez konieczności ogłoszenia upadłości. Zdecydowanie postępowanie sanacyjne jest jedną z możliwości restrukturyzacji przedsiębiorstwa, a dzięki odpowiednim działaniom pod kontrolą zarządcy, których celem jest przywrócenie płynności finansowej przedsiębiorstwa, doprowadzenie do ponownego i poprawnego jego funkcjonowania.
Pamiętajmy, że postępowanie sanacyjne to rodzaj postępowania, który otwiera Sąd, wydając postanowienie o otwarciu postępowania sanacyjnego, które musi zostać obwieszczone w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Postępowanie Sanacyjne – Zarządca Majątku
W postanowieniu tym sąd wskazuje m.in. osobę zarządcy. Głównym zadaniem zarządcy jest sporządzenie spisu wierzytelności, na co ma 30 dni od dnia otwarcia postepowania sanacyjnego. Umieszczenie wierzytelności w spisie odbywa się bez konieczności jej zgłaszania. Przepisy Prawa restrukturyzacyjnego nie przewidują formalnego trybu dla zgłoszenia wierzytelności do spisu, ponieważ jego sporządzenie odbywa się w oparciu o księgi rachunkowe i inne dokumenty dłużnika. Pamiętajmy, że to w gestii zarządcy leży zawiadomienie wierzycieli o toczącym się postępowaniu.
Główną zasadą postępowania sanacyjnego jest odsunięcie dłużnika od zarządzania majątkiem na rzecz zarządcy. Z dniem otwarcia postępowania sanacyjnego mienie służące prowadzeniu przedsiębiorstwa oraz mienie należące do dłużnika stają się masą sanacyjną.
Zadania Zarządcy w Postępowaniu Sanacyjnym
Zadaniem zarządcy jest także złożenie planu restrukturyzacyjnego w terminie 30 dni od dnia otwarcia postępowania sanacyjnego. Plan zawiera m.in.
- opis przedsiębiorstwa dłużnika
- analizę przyczyn jego trudnej sytuacji
- prezentacje planowanej strategii prowadzenia przedsiębiorstwa.
Zarządca, co do zasady, będzie realizował plan sanacyjny dopiero po zatwierdzeniu przez sędziego-komisarza. W trakcie postępowania sanacyjnego obligatoryjnie realizuje się ów plan.
Przebieg postępowania sanacyjnego wyznacza dążenie do zgromadzenia wierzycieli, co wymaga wystąpienia następujących zdarzeń: przygotowania i zatwierdzenia planu restrukturyzacyjnego oraz zatwierdzenia spisu wierzycieli i uzyskiwania zgody na udzielnie pomocy publicznej. Postanowienie o zwołaniu zgromadzenia wierzycieli w celu głosowania nad układem wydaje sędzia komisarz.
Zgromadzenie wierzycieli zwołuje się przez obwieszczenie, w którym określa się termin, miejsce i przedmiot obrad oraz sposób głosowania. Obwieszczenia dokonuje się co najmniej na dwa tygodnie przed terminem zgromadzenia wierzycieli. Do czasu wdrożenia Rejestru obwieszczeń dokonuje się w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Układ przyjęty przez zgromadzenie wierzycieli zatwierdza sąd. Układ wiąże wierzycieli, których wierzytelności według ustawy są objęte układem, chociażby nie zostały umieszczone w spisie wierzytelności.
Co do zasady, prowadzenie przeciwko dłużnikowi postępowania restrukturyzacyjnego nie wyłącza możliwości prowadzenia postępowania sądowego, ale UWAGA! koszty postępowania obciążają wszczynającego postępowanie, jeżeli nie było przeszkód do umieszczenia wierzytelności w całości w spisie wierzytelności), ale problematyczne może być już uzyskanie jakichkolwiek należności na etapie egzekucyjnym. Przykładowo, w postępowaniu sanacyjnym nie ma możliwości prowadzenia jakiegokolwiek postępowania egzekucyjnego skierowanego do majątku dłużnika skierowanego do masy sanacyjnej.
WAŻNE!
Wierzytelności, powstałe po ogłoszeniu sanacji są traktowane jako nowe wierzytelności i nie wchodzą do masy sanacyjnej. Jednak pamiętajmy, że będzie się liczył dzień ich powstania, a nie dzień ich wymagalności.
Wierzytelności te można procesować sądowo, ale już egzekucyjnie nie – więc jesteśmy na etapie takim, że mamy tytuł wykonawczy i liczymy na to, ze zostanie zapłacony. A ewentualną egzekucję możemy wszcząć dopiero po zakończeniu sanacji, jeśli należność nie zostanie spłacona.
Obowiązek terminowego regulowania nowych zobowiązań wynika przede wszystkim z tego, że w przypadku postępowania układowego i sanacyjnego, brak bieżącego regulowania zobowiązań rodzi ryzyko umorzenia postępowania restrukturyzacyjnego (art. 326 ust. 2 p.r.).
A zatem, dla wierzycieli zawierających umowy czy rozpoczynających współpracę – podpowiadamy, że brak terminowej spłaty bieżących zobowiązań wpływa również na ocenę zdolności dłużnika do wykonania układu.
Dlatego w przypadku każdej restrukturyzacji, w tym również sanacji – dłużnik musi liczyć się z obowiązkiem regulowania bieżących zobowiązań – w przypadku braku ich spłaty ryzykuje umorzeniem postępowania restrukturyzacyjnego i utratą szansy na zawarcie układu z wierzycielami.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej i skorzystać z pomocy prawnej.
Zapraszamy do kontaktu:
☎ 722 33 55 33 lub napisz: ? tbn@dogmatsystemy.pl
Podpowiemy Tobie w jaki sposób rozpocząć polubowną lub sądową restrukturyzację zadłużenia.
Zapraszamy również do kontaktu i konsultacji prawnych, związanych z rejestracją i umową spółki, sporządzeniem umów współpracy i ich zabezpieczeniem oraz prawnym dochodzeniem należności.
☎ 722 33 55 33 ? tbn@dogmatsystemy.pl
Dogmat Systemy Services
Kinga Janus
Dyrektor działu Sprzedaży
i Obsługi Klienta w rodzinnej firmie
Dogmat Systemy Services Sp z o.o.
Jesteśmy po to, by ułatwiać Twoją pracę. Zacznij działać już od dziś!
☎ 722 33 55 33 lub napisz: ? tbn@dogmatsystemy.pl
Sięgaj po więcej:
Działalność na Prawach Konsumenta
Pobierz gotowy wzór UGODY
Wysokich Lotów!
Dogmat Systemy Services