Prawne przedawnienie należności, to zagadnienie, o którym przypominamy każdego roku wierzycielom, których należności nie zostały jeszcze uregulowane.
Prawne przedawnienie należności z końcem bieżącego roku dotyczy:
- nieuregulowanych faktur z 2018, 2019 i 2020 roku – w zależności od tego, czego dotyczyła faktura
- odsetek wymagalnych w 2018 roku od faktur już uregulowanych
- kosztów odzyskania należności wymagalnych w 2018 roku
Jakie są terminy prawnych przedawnień należności ?
Dla przypomnienia, roszczenia przysługujące przedsiębiorcom z tytułu dokonanej sprzedaży, czy też wynikające z umowy zlecenia lub umowy o świadczenia usług przedawniają się z upływem 2 lat, z tym zastrzeżeniem, że ich termin przedawnienia wydłuża się do końca danego roku kalendarzowego tj. każdorazowo do 31 grudnia.
Natomiast roszczenia z tytułu umowy przewozu, transportu lub użyczenia, czy roszczenia z tytułu umowy spedycji, przedawniają się z upływem 1 roku. Tutaj należy zwrócić szczególną uwagę, na to, że roszczenia, których termin przedawnienia jest krótszy jak 2 lata, przedawniają się z upływem danego okresu, nie przedłużają się do końca danego roku.
Prawne przedawnienie należności „dodatkowych” przysługujących wierzycielowi
Bez wątpienia, wierzyciel ma prawo dochodzić o dłużnika należności dodatkowych. Należności te wynikają z należnych wierzycielowi odsetek ustawowych lub kosztów dochodzenia należności (KON-ów) od uregulowanych już faktur. Należności dodatkowe przedawniają się z końcem roku kalendarzowego, w okresie 3 lat od daty ich wymagalności. A zatem, odsetki i KON-y wymagalne w 2018 roku, które nie zostały uregulowane dobrowolnie również przedawnią się z końcem 2021 roku.
O wszystkich roszczeniach oraz o terminach ich przedawnień piszemy TUTAJ
Dlaczego ważne jest pilnowanie terminów przedawnień?
Każda wierzytelność ma określony prawem czas na ich prawne dochodzenie, po tym terminie uregulowanie należności będzie wynikało tylko z tzw. „dobrej woli” dłużnika.
Z doświadczenia wiemy, że zadłużeni klienci, którzy pomimo trudności z płynnością finansową i zawirowań, które ich spotkały prowadząc działalność gospodarczą, chcą i regulują należności nawet po terminie ich prawnego przedawnienia.
Z pewnością, jest część dłużników, którzy specjalnie czekają aż ich zobowiązania ulegną przedawnieniu. Wówczas po otrzymaniu przypomnienia o zapłacie wymagalnej faktury, podnoszą zarzut prawnego przedawnienia roszczeń, na podstawie art. 117&2 kodeksu cywilnego.
Co przerywa bieg prawnego przedawnienia należności?
Bez wątpienia bieg przedawnienia wierzytelności można przerwać, w skutek czego termin ten biegnie od nowa.
Ustawodawca wskazuje konkretne czynności, które przerywają bieg przedawnienia wierzytelności. Są to czynności polubowne oraz prawne, do których zaliczamy:
- mediację – celem mediacji jest polubowne rozwiązanie sporu
- pisemne zawarcie porozumienia /ugody/ i wspólne ustalenie sposobu spłaty powstałego zadłużenia
- dobrowolna wpłata dłużnika na poczet powstałego zobowiązania
- rozpoczęcie procesu cywilnego – złożenie pozwu o zapłatę
- po otrzymaniu klauzuli wykonalności – złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji komorniczej
Podsumowując, prawne przerwanie biegu przedawnienia należności, może nastąpić:
- polubownie, kiedy obie strony wykazują chęć porozumienia się
- prawnie – składając pozew o zapłatę, czy wniosek do komornika celem wszczęcia egzekucji komorniczej.
Z doświadczenia wiemy, że systematyczne monitorowanie należności, wypracowuje priorytet płatniczy u spóźniających się klientów. Dodatkowo w przypadku nie dotrzymywania deklaracji spłat przez monitorowanego klienta, podejmowane są dalsze czynności polubowne, a następnie prawne zmierzające do zapłaty. Dzięki temu eliminujemy ryzyko przedawnienia wierzytelności i niewypłacalności klienta.
DOBRA RADA!
Pamiętajmy! Odzyskanie pieniędzy – to gra na CZAS ! A CZAS w tym przypadku gra na niekorzyść wierzyciela. Zbyt długie oczekiwane na zapłatę i przewlekłość polubownego procesu, może wiązać się z niewypłacalnością zadłużonego klienta.
I nawet jeśli zmieścimy się w terminach przedawnień, złożymy pozew np. po 6 czy 12 miesiącach od terminu wymagalności – to ostatecznie otrzymamy nakaz zapłaty, następnie wystąpimy o klauzulę wykonalności i rozpoczniemy egzekucję. A w drodze egzekucji komorniczej możemy uzyskać informację o niewypłacalności dłużnika, czyli braku środków pieniężnych i innych składników majątkowych, z których moglibyśmy zaspokoić nasze roszczenie.
Nie Bój się Prosić o Swoje Pieniądze – Systematycznie Monitoruj Należności!
Spójrz co możemy dla Ciebie zrobić?
#Doświadczenie #Zespół #PonadPrzeciętnaSkuteczność #Rzetelność
A jeżeli i Ty chciałbyś skorzystać z naszego wsparcia, sprawdzić jak działamy i jaką skuteczność osiągamy
Zapraszamy Cię do kontaktu:
☎ 722 33 55 33 lub ? tbn@dogmatsystemy.pl
Możesz również skorzystać z konsultacji prawnych, związanych z weryfikacją lub sporządzeniem umów współpracy i ich zabezpieczeniem oraz polubownym i prawnym dochodzeniem należności.
Dogmat Systemy Services
Kinga Janus
Dyrektor Działu Sprzedaży
i Obsługi Klienta w rodzinnej firmie
Dogmat Systemy Services Sp z o.o.
Jesteśmy po to, by ułatwiać Twoją pracę. Zacznij działać już od dziś!
☎ 722 33 55 33 lub napisz: ? tbn@dogmatsystemy.pl
Sięgaj po więcej:
6 Powodów – Dlaczego Warto Przeprowadzić Polubowną Restrukturyzację Zadłużenia
Pobierz gotowy wzór Umowy
Wysokich Lotów!
Dogmat Systemy Services