Wysokość odsetek ponownie w górę – tak jak obserwowaliśmy szybki ich spadek w 2020 roku, tak już teraz doczekaliśmy się ponownego wzrostu odsetek, a to dla tego, że po raz drugi w ciągu niespełna miesiąca wzrosła stopa referencyjna.
Kto decyduje o zmianie stopy referencyjnej co wpływa na wzrost wysokości odsetek?
Rada Polityki Pieniężnej jest organem Narodowego Banku Polskiego odpowiedzialnym za ustalanie corocznych założeń polityki pieniężnej. Przede wszystkim, Rada w ramach swoich zadań, zachowuje kompetencję do kształtowania wysokości stóp procentowych NBP i w tym celu wydaje uchwały.
3 listopada 2021 roku odbyło się kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego przyjęto nową uchwałę w sprawie m.in. ustalenia wysokości stopy referencyjnej – odpowiedzialnej za oprocentowanie podstawowych operacji otwartego rynku.
Bieżąca stopa referencyjna NBP wynosi 1,25%, a więc o 0,75% więcej niż poprzednia (z października). Oznacza to – co do zasady – wzrost wszystkich odsetek. Nowe stawki obowiązują od 4 listopada 2021 roku.
Wysokość odsetek kapitałowych i ustawowych za opóźnienie
O różnicy między odsetkami kapitałowymi i ustawowymi za opóźnienie pisaliśmy tutaj.
Konkretyzując nowe stawki odsetek kapitałowych należy pamiętać, że jeżeli wysokość odsetek kapitałowych nie jest w inny sposób określona, aktualnie należą się odsetki ustawowe w wysokości 4,75%. Odsetki kapitałowe maksymalne wynoszą natomiast 9,5% w stosunku rocznym.
Z kolei zgodnie z art. 481 § 2 KC, jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była oznaczona, należą się odsetki ustawowe za opóźnienie w wysokości równej sumie stopy referencyjnej NBP i 5,5 punktów procentowych (czyli 6,75%). Natomiast w ślad za art. 481 § 21 KC, maksymalna wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie nie może w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie. Bez wątpienia, po zmianach stawka odsetek maksymalnych wynosi 13,5%.
Wysokość odsetek w transakcjach handlowych
Bez wątpienia przedsiębiorcy oczekują również na wzrost odsetek w transakcjach handlowych. Jednak na ich zmianę przyjdzie nam jeszcze zaczekać. A to dlatego, że do ustalenia wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych stosuje się stopę referencyjną Narodowego Banku Polskiego obowiązującą w dniu 1 stycznia albo 1 lipca (art. 11b Ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych).
Czyżby wysokość odsetek była lekarstwem na inflację?
Jak przekonuje NBP, nowe stopy procentowe (w tym stopa referencyjna) są odpowiedzią NBP na widoczną nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie inflację. Teoretycznie, powinny one zniechęcać do zaciągania kredytów i tym samym zmniejszać popyt. NBP zastrzega sobie możliwość dalszych działań w zakresie polityki pieniężnej, których skala uzależniona będzie od warunków rynkowych.
Podsumowanie
Niewątpliwie, ponowny wzrost odsetek wpływa korzystnie na sytuację finansową wierzycieli kosztem ich dłużników. Po drugie, stopa referencyjna NBP w końcu zbliża się do wysokości sprzed zmian spowodowanych rozprzestrzenianiem się COVID-19 (tj. 1,5%).
DOBRA RADA
W związku z dynamiką zmian stóp procentowych w ostatnim miesiącu, zalecamy przedsiębiorcą monitorowanie aktualnej stopy procentowej, celem prawidłowego naliczenia odsetek.
Oczywiście sami również będziemy na bieżąco informować o zachodzących zmianach. Zapraszamy zatem do systematycznego śledzenia nowych wpisów blogowych.
Spójrz co możemy dla Ciebie zrobić?
#Doświadczenie #Zespół #Sukces #PonadPrzeciętnaSkuteczność
A jeżeli i Ty chciałbyś skorzystać z naszego wsparcia, sprawdzić jak działamy i jaką skuteczność osiągamy.
Zapraszamy Cię do kontaktu:
☎ 722 33 55 33 lub ? windykacja@dogmatsystemy.pl
Możesz również skorzystać z konsultacji prawnych, związanych z weryfikacją lub sporządzeniem umów współpracy i ich zabezpieczeniem oraz polubownym i prawnym dochodzeniem należności.
Dogmat Systemy Services
Kinga Janus
Dyrektor Działu Sprzedaży
i Obsługi Klienta w rodzinnej firmie
Dogmat Systemy Services Sp z o.o.
Jesteśmy po to, by ułatwiać Twoją pracę. Zacznij działać już od dziś!
☎ 722 33 55 33 lub napisz: ? tbn@dogmatsystemy.pl
Sięgaj po więcej:
6 Powodów – Dlaczego Warto Przeprowadzić Polubowną Restrukturyzację Zadłużenia
Pobierz gotowy wzór Umowy
Wysokich Lotów!
Dogmat Systemy Services