Dlaczego ważne jest skuteczne wypowiedzenie zawartej umowy? Jeżeli obie strony rozpoczynając współpracę zawarły umowę, a następnie umowa ta z różnych przyczyn zostaje wypowiedziana wówczas ważne jest aby została ona wypowiedziana skutecznie.
Dlaczego tak ważne jest skuteczne wypowiedzenie umowy?
Ponieważ na etapie wypowiadania umowy powstają błędy, które mogą spowodować, że umowa nie zostanie skutecznie wypowiedziana, a druga storna zgodnie z zapisami umowy może dochodzić np. odszkodowania lub kary umownej (jeżeli takowa została wskazana w umowie.) z tyt. niewykonania postanowień umowy.
Skuteczne wypowiedzenie umowy – najważniejsze elementy
Bez wątpienia zapoznaj się z zapisami zawartej umowy. W jej zapisach powinny zostać wskazane najważniejsze elementy jej wypowiedzenia, tj.:
- W jakich przypadkach możesz wypowiedzieć umowę np. w trybie natychmiastowym?
- Jaki obowiązuje Cię okres wypowiedzenia?
- W jaki sposób możesz wypowiedzieć umowę?
- Jakie konsekwencję wiążą się z wypowiedzeniem umowy przed terminem jej zakończenia?
Pamiętaj!
Jednym z częstych niedopatrzeń w wypowiedzeniu umowy, jest jej nieskuteczne wypowiedzenie, w praktyce nazywane jest niedochowaniem należytego wypowiedzenia umowy. Dostosuj wypowiedzenie umowy do zapisów, które zostały w niej zawarte!
A zatem jak skutecznie wypowiedzieć umowę?
Zapisy dotyczące wypowiedzenia w większości umów znajdują się w ostatniej części umowy. Przed przystąpieniem do przygotowania wypowiedzenia warto zapoznać się w jakiej formie wypowiedzenie powinno być dokonane, aby było ono skuteczne.
Po pierwsze:
Jeżeli forma pisemna wypowiedzenia umowy jest jedyną formą przyjętą w zapisach umowy, taką formę należy zachować.
Jeżeli natomiast forma dokumentowa (elektroniczna) wypowiedzenia umowy będzie skuteczną formą rozwiązującą umowę, wówczas możesz sporządzić wypowiedzenie i jego podpisany skan przesłać pod wskazany w umowie adres mailowy.
Po drugie:
Jeżeli wypowiedzenie należy skutecznie doręczyć uzyskując potwierdzenie doręczenia, a nie ma zastrzeżenia w umowie możesz osobiście wręczyć wypowiedzenie, otrzymując na kopii potwierdzenie jego odbioru. Możesz również wysłać wypowiedzenie listem poleconym za potwierdzeniem odbioru korespondencji.
Na jakie zapisy należy zwrócić uwagę aby wypowiedzenie umowy było skuteczne?
- Pisemne wypowiedzenie umowy z potwierdzeniem jego odbioru przez stronę, której umowę się wypowiada. Skuteczne wypowiedzenie będzie tylko obowiązywało jeżeli zostanie sporządzone na piśmie i przekazane drugiej stronie listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru korespondencji.
- Osoba uprawniona do składania oświadczeń woli, tj. każda ze stron winna posiadać pełnomocnictwo jeżeli wypowiedzenie składa inna osoba niż ta, która została wskazana w umowie.
- W przypadku zawarcia więcej niż jednej umowy z danym podmiotem i wypowiedzenie tylko jednej z umów. Należy precyzyjnie wskazać w wypowiedzeniu jaką umowę wypowiadamy.
- Natychmiastowe wypowiedzenie umowy, wynika z zapisów zawartych w samej umowie, tj. może dotyczyć nie wykonania zapisów umowy we wskazanym terminie lub nie uregulowania należności wynikających z umowy. Należny jednak pamiętać, że aby takie wypowiedzenie było skuteczne, należy wezwać stronę umowy do wykonania lub zapłaty należności wynikających z umowy oraz powołać się na obowiązujące zapisy umowy stanowiące o natychmiastowym wypowiedzeniu umowy.
UWAGA! Wypowiedzenie umowy, bez wyznaczenia dodatkowego terminu wskazującego konsekwencje nie wykonania postanowień, może prowadzić do nieskutecznego wypowiedzenia umowy.
Pamiętaj!
Najważniejszą zasadą jest swoboda konstruowania umów. Przygotowując umowę opieraj się na konkretnych aktach prawnych. Przepisach prawa dotyczących specjalistycznych zagadnień, których dotyczy dana umowa. Część zapisów może również zostać uzgodniona pomiędzy stronami i dotyczyć szczegółów, które w ramach negocjacji warunków zostaną wskazane w umowie. Jednak pamiętaj o nich, ponieważ zapisy te również będą wiążące i decydujące w umowie.
Podsumowanie
Sporządzana i zawierana umowa powinna zabezpieczać interesy każdej ze stron. W zapisach takiej umowy zawarte są ustalenia poczynione przez każdą ze stron.
Jeżeli natomiast strona zwierająca umowę podpisze ją bez możliwości negocjacji jej zapisów, wówczas powinna być świadoma jakie konsekwencje wiążą się z niedochowaniem zapisów zawartej umowy.
Pamiętaj zatem, że jeżeli wypowiadasz zawartą umowę, zanim sporządzisz jej wypowiedzenie zapoznaj się z zapisami umowy lub przepisami prawa, do których umowa się odnosi.
UWAGA! Jeżeli w umowie nie zostały wskazane zapisy regulujące jej wypowiedzenie sprawdź koniecznie prawne regulacje. Przygotowując skuteczne wypowiedzenie, sporządź je w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego.
Spójrz co możemy dla Ciebie zrobić?
A jeżeli i Ty chciałbyś skorzystać z naszego wsparcia, sprawdzić jak działamy i jaką skuteczność osiągamy.
Zapraszamy Cię do kontaktu:
☎ 722 33 55 33 lub 61 651 20 25
sekretariat@e-kancelariaprawna.com.pl
Możesz również skorzystać z konsultacji prawnych, związanych z weryfikacją lub sporządzeniem umów współpracy i ich zabezpieczeniem.
Dogmat Systemy Services
Kinga Janus
Dyrektor Działu Sprzedaży
i Obsługi Klienta w rodzinnej firmie
Dogmat Systemy Services Sp z o.o.
Jesteśmy po to, by ułatwiać Twoją pracę. Zacznij działać już od dziś!
☎ 722 33 55 33 lub 61 651 20 25 sekretariat@e-kancelariaprawna.com.pl
Sięgaj po więcej:
Wysokość odsetek w transakcjach handlowych od 01 stycznia 2024 r.
Pełnomocnik Procesowy – Kiedy i Dlaczego Warto?
Pobierz gotowy wzór Umowy
Wysokich Lotów!
Dogmat Systemy Services